Λαύριο-ΠΑΟ 84-86: Ετσι δεν έχει... (Λ)αύριο

EUROKINISSI

Ο Λι έσωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο τον Παναθηναϊκό, γράφοντας το 86-84, εντούτοις η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν πιο απογοητευτική από ποτέ. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι σχεδόν σε όλο το ματς.

Υποτίθεται ότι στον Παναθηναϊκό (ξ)έμειναν οι εγχώριοι τίτλοι και ειδικά το Κύπελλο, στο επικείμενο φάιναλ έιτ. Διότι σε 40 λεπτά, σου λέει, μπορεί και να νικήσει τον Ολυμπιακό. Προς το παρόν, δεν μπορεί καλά-καλά να νικήσει ούτε την ομάδα στην οποία δίνει δανεικούς τους πιτσιρικάδες του ο Ολυμπιακός.

Το Λαύριο των Κολοβέρου και Νικολαΐδη ήταν πολύ καλύτερο σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, απλώς δύο τρίποντα του Μπέικον αρχικά και κυρίως το λέι απ του Λι στην εκπνοή απέδωσαν… αδικία στο κλειστό της Λαυρεωτικής, όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν 86-84.

Στο 1,45’’ και το 1,03’’ πριν το τέλος ο ηγέτης των «πρασίνων» βρήκε στόχο από μακριά και έγραψε το 84-79, ακόμα και τότε δεν είχε τελειώσει τίποτα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 84-84 στα 8’’ με βολές του Μάρτιν (που είχε ευστοχήσει και στα 51’’), ο Λι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκρινε το παιχνίδι με λέι απ. Στο μισό δεύτερο που απέμενε, δεν πρόλαβαν να κάνουν σουτ οι γηπεδούχοι.

Για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ο Λι είχε 22 πόντους και 7 ασίστ, ο Μπέικον 18 και ο Παπαγιάννης 14. Για το Λαύριο κορυφαίοι ήταν οι Κόουλ με 21 πόντους και Φλαγκ με 20. Ο τελευταίος αποχώρησε τραυματίας στο τελευταίο λεπτό.

Χωρίς τον τραυματία Μαντζούκα, τον ανέτοιμο Μποχωρίδη και τον Γουόλτερς που «τρέχει» για τη Ζαλγκίρις, χωρίς τον Γκριγκόνις που παραμένει αδήλωτος στην Α1 (…) και φυσικά τον Αντριους που τρώει ακόμα θέση ξένου, το «τριφύλλι» μπήκε και χωρίς όρεξη στο παιχνίδι.

Ρεσιτάλ αστοχίας και κακών επιλογών από τον Λι, τρέξιμο στον αιφνιδιασμό με την παραμικρή ευκαιρία οι «κυανοκίτρινοι», στο 18-11 αυτοί με σερί 8-0 (και τρία συνεχή καλάθια του Φλαγκ) στο 7’. Δύο λεπτά αργότερα έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (25-15), με δύο τρίποντα του Μπέικον ήρθε η μείωση 25-24 στο 12’.

Άλλες τρεις «βόμβες» από τα 6,75 μ., από Γουίλιαμς και Λι (δύο), πρώτο «πράσινο» προσπέρασμα μετά τα πρώτα λεπτά με 37-34. Ακόμα και τότε, δεν το προστάτευσε το φαβορί της αναμέτρησης. Εχανε 42-39 στο ημίχρονο, επιτρέποντας στους αντιπάλους του να έχουν 12/19 δίποντα και τους Κόουλ (12 π.) και Φλαγκ (11) ήδη διψήφιους. Τα ριμπάουντ ήταν 21-14 για τους γηπεδούχους.

Ομοίως θλιβερή η εικόνα των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, με Φλαγκ και Κουζέλογλου πήγε στο 55-48 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη. O Λι το πήρε προσωπικά και με ατομικές ενέργειες ισοφάρισε 65-65, το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα μετά την ανάπαυλα ήρθε στην τέταρτη.

Τροφοδοτήθηκε επιτέλους ο Παπαγιάννης και με τρία δικά του αδιάλειπτα καλάθια γράφτηκε το 76-70 της ομάδας του στο 34’. Ακόμα κι εκεί, στο Λαύριο τροφοδότησαν τον Λάντζεβαϊν και προσπέρασαν 79-78, για να ακολουθήσει θρίλερ.