Σακραμέντο Κινγκς: «Βασιλιάδες» (και) των τριπόντων

ΑΠΕ

Διέλυσαν 133-100 τους Γκρίζλις και (τους) πλησιάζουν στη δεύτερη θέση της Δύσης με τα σουτ τριών πόντων να κάνουν πάλι τη διαφορά. Η καλύτερη επίθεση του ΝΒΑ ξεκίνησε με 10/10, έκανε ρεκόρ λίγκας με 12 στην πρώτη περίοδο!

Τρία τρίποντα από τον Χάρισον Μπαρνς στο πρώτο δίλεπτο, άλλα πέντε από τον ίδιο και την παρέα του για το 24-19, προτού καν φτάσουμε στα μισά της πρώτης περιόδου. Είπαμε, έχουν καλούς σουτέρ οι Κινγκς, αλλά όχι κι έτσι!

Ντέρμπι (σχεδόν, διότι ακολουθούν τους Νάγκετς) δυτικής κορυφής ήταν το Σακραμέντο-Μέμφις, αλλά εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Για… τρίποντο ρόλο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 10/10 σουτ έξω από τα 6,75 μ. και έκλεισαν το παραγωγικότερο ever πρώτο 12λεπτο με 47 πόντους (έναντι 33) και 12/13 τρίποντα.

Πρόκειται για ισοφάριση του ρεκόρ ΝΒΑ για οποιαδήποτε περίοδο και από οποιαδήποτε ομάδα ως προς τα εύστοχα! Στο τέλος του αγώνα, ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 133-100 και τα τρίποντα των «βασιλιάδων» ήταν 22/40. Το ρεκόρ συλλόγου δεν ισοφαρίστηκε για ένα.

Τζα Μοράντ και Στίβεν Ανταμς έλειπαν από την άλλη πλευρά, ωστόσο ειδικά ο πρώτος έχει απουσιάσει πολλές φορές και ελάχιστες η παρέα του ηττήθηκε. Στην Καλιφόρνια, η ήττα μετά συντριπτικού σκορ δεν αποφεύχθηκε. Διότι παίζουν και άμυνα οι Κινγκς, κρατώντας στους 10 πόντους τους φιλοξενούμενους (για 33 δικούς τους) στην τέταρτη περίοδο.

Στην καθισιά τους 130 πόντοι, η τρελή επίδοση των Μπαρνς, Μάρεϊ και Λάιλς

Ο νέος κόουτς έχει μεταμορφώσει προς το καλύτερο και… ευστοχότερο τους Κινγκς, ο Καταλανός ασίσταντ Τζόρντι Φερνάντες πιστώνεται κι αυτός μεγάλο μέρος της καλής δουλειάς.

Προς τα πλέι οφ, τα πρώτα της από το 2006, η ομάδα που καταγράφει τη μεγαλύτερη αποχή από αυτά ανάμεσα και στις τέσσερις επαγγελματικές λίγκες (!) πετάει βέβαια χάρη στην επίθεσή της. Την καλύτερη μακράν του ΝΒΑ. Οι Κινγκς βάζουν 120,3 πόντους φέτος, η δεύτερη παραγωγικότερη ομάδα είναι η Βοστώνη με 118,1.

Στο offensive rating είναι δεύτεροι οι «βασιλιάδες» με 117,9, αλλά μέσα στον Ιανουάριο πρωτεύουν κι εδώ με ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από τους υπόλοιπους, καταγράφοντας σχετικό 125,6. Στα οκτώ τελευταία ματς έχουν κερδίσει επτάκις, ξεπερνώντας έξι φορές τους 130 πόντους! Μόνο από την ισχυρή και φορμαρισμένη Φιλαδέλφεια έχασαν, και από αυτήν οριακά, με 129-127.

Το πιο τρομερό είναι ότι σε αυτή την οκτάδα αγώνων έχουν αναδείξει πέντε διαφορετικούς πρώτους σκόρερ: τον σέντερ Ντομάντας Σαμπόνις των περισσότερων νταμπλ-νταμπλ σε όλο το ΝΒΑ, που έκανε κόντρα στο Μέμφις (το έκτο του φετινό) τριπλ νταμπλ με 14-10-11, τον εδώ και έξι χρόνια ηγέτη της ομάδας ΝτεΑαρον Φοξ και τους τρεις τού… τρελού συνδυαστικού ρεκόρ.

Για τον αριστερόχειρα πόιντ γκαρντ, οι 17 πόντοι με 10 ασίστ και 4 κλεψίματα συνιστούν απλώς άλλη μια μέρα στη δουλειά. Οι Χάρισον Μπαρνς, Κίγκαν Μάρεϊ και Τρέι Λάιλς όμως σπανίως είναι τόσο παραγωγικοί. Και πάντως όχι μαζί. Είχαν, αντίστοιχα, 6/9, 5/7 και 6/8 τρίποντα, σημειώνοντας 20, 20 και 24 πόντους.

Προσοχή, δεν μιλάμε καν για γκαρντ – αλλά για τους βασικούς φόργουορντ και τον αναπληρωματικό φόργουορντ-σέντερ, κατά σειρά. Για παίκτες ύψους από 2,03 έως 2,06 μ., που έγιναν η πρώτη τριπλέτα συμπαικτών με 5+ εύστοχα τρίποντα και τουλάχιστον 65% ευστοχία στο ίδιο παιχνίδι. Από τους 35 πόντους που είχαν συνδυαστικά μέσο όρο, έβαλαν 64.

Η ομάδα του Μάικ Μπράουν βρίσκεται στο Τop-3 του ΝΒΑ και στις ασίστ (27,2) και στην ευστοχία εντός παιδιάς (49,5%), αντί να εμφανίσει σημάδια κόπωσης παίζει ακόμα καλύτερα, αντί τα ποσοστά της να σημειώσουν κάμψη, εκτοξεύονται. Φανταστείτε ότι στον περίπατο με τους Γκρίζλις οι τρεις σούτινγκ γκαρντ και καταπληκτικοί σουτέρ Κέβιν Χέρτερ, Μαλίκ Μονκ και Τέρενς Ντέιβις έμειναν non factors με 3/10 τρίποντα!