Μάλαγα – ΑΕΚ 88-66: Το πάλεψε για τρία δεκάλεπτα, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε!

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ στάθηκε επάξια για 30′, αλλά στην τελευταία περίοδο υπέστη συντριβή (88-66) απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ (Μάλαγα) και πλέον οφείλει να κοιτάξει τη συνέχεια στη φάση των “16”.

Για τρία δεκάλεπτα, η ΑΕΚ των σημαντικών απουσιών (Φρέιζερ-Μάντσεν) κοίταξε στα… μάτια την Μάλαγα που είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ομως η τελευταία περίοδος ήταν… εφιαλτική. Η ΑΕΚ έχασε 88-66 από την Μάλαγα για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των “16” και πλέον θα σκεφτεί το δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Γαλατά.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ρυθμό της Μάλαγα, Μίτσελ-Μάιλς της έδιναν ανάσες

Η ΑΕΚ δεν είχε καλή περιφερειακή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκε στο ρυθμό των ταχύτατων παικτών της Μάλαγα που «χτύπησαν» από το τρίποντο και από τρανζίσιον καταστάσεις. Πέρι και Ντζέντοβιτς δημιούργησαν προβλήματα με την οργάνωσή τους ενώ οι Κράβιτς-Σίμα «χτύπησαν» στο καλάθι. Η «Ενωση» βρέθηκε στο -9 (29-20) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Μάιλς-Μίτσελ.

Ηταν μια πρώτη περίοδος που η ΑΕΚ έδειχνε να ψάχνεται στο παρκέ στο αμυντικό κομμάτι και να μην έχει καλές επιστροφές ενώ δεν υπήρχε και σωστή αλληλοκάλυψη. Ομως το σημαντικό για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ότι επιθετικά είχε τις απαντήσεις για να μην ξεφύγει η διαφορά.

Η ενέργεια του Γιάνκοβιτς και το… φρένο για 5′ στους Ανδαλουσιάνους έβαλαν την ΑΕΚ στο… κόλπο

Η είσοδος του Γιάνκοβιτς έδωσε ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και σε αυτό της επίθεσης. Η «Ενωση» έκλεισε τους διαδρόμους, είχε περισσότερο καθαρό μυαλό για ένα σετ παιχνίδι και κράτησε την Μάλαγα στους 2 πόντους για 5’. Μάλιστα με ένα επί μέρους σκορ 11-2 έφερε το ματς στα ίσα (31-31 στο 15’) με τον Μίτσελ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και τον Φλιώνη να βοηθάει στην οργάνωση.

Ο άλλοτε «πράσινος» Κέντρικ Πέρι έκανε «ζημιά» με τα τρίποντα και τις προσωπικές του φάσεις και οδήγησε την ΑΕΚ στο -7 (44-37 στο 18’) με τον Ηλία Καντζούρη να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ για να μπορέσει να φρενάρει τον ρυθμό των γηπεδούχων και να «ξυπνήσει» τους παίκτες του. Μίτσελ και Μάιλς κατέβασαν τη διαφορά στους 5 (44-39) μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ακούραστο Μίτσελ έκανε την ανατροπή, αλλά ο Σίμα της έκανε “ζημιά”

Η «Ενωση» συνέχισε και στην 3η περίοδο με σκληρή άμυνα και σωστό διάβασμα των μις-ματς. Μάλιστα με την ενέργεια που έβγαλε ανάγκασε τον μέχρι πρότινος εξαιρετικό Κέντρικ Πέρι να φορτωθεί με 4 φάουλ. Ο Μίτσελ ήταν κυρίαρχος έχοντας τη βοήθεια του Φλιώνη. Ο Αμερικανός σέντερ (μαζί με τη βοήθεια του Γουίλιαμς) οδήγησε στην ανατροπή με ένα επί μέρους σκορ 13-7 (52-51 στο 27’).

Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν κάκιστο για την ΑΕΚ. Κάτι η κούραση, κάτι τα μαζεμένα λάθη, η «Ενωση» είδε τον αθλητικό σέντερ Γιανκούμπα Σίμα να της κάνει «ζημιά» μέσα στο καλάθι τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε πάρει το μομέντουμ. Ντζέντοβιτς και Ντίαζ βοήθησαν στην οργάνωση και η «Ενωση» έκλεισε την 3η περίοδο στο – 5 (59-54).

Στέρεψε από ενέργεια και λύσεις σε ένα εφιαλτικό φινάλε και αποχώρησε με “βαριά” ήττα

Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Γουίλιαμς (59-58 στο 31′), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Καντζούρη στέρεψε από δυνάμεις. Η Μάλαγα ανέβασε την ένταση στην επίθεσή της. Ο Μπριθουέλα της έκανε μεγάλη “ζημιά” ενώ ο Κράβιτς “χτύπησε” μέσα στο καλάθι της “Ενωσης” τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε στερέψει επιθετικά. Ταυτόχρονα ο Μίτσελ ήταν κουρασμένος. Η Μάλαγα έγραψε ένα σερί 10-0 (69-58 στο 34′) και στην ουσία έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Η τελευταία περίοδος ήταν… εφιαλτική για την ΑΕΚ που δεν είχε πλέον δυνάμεις με τον Κράβιτς να φτάνει τη διαφορά στους 18 πόντους (78-60 στο 36′) με ένα επί μέρους 19-6. Η “Ενωση” δεν πήρε τίποτα ουσιαστικά από τους Γουίλιαμς-ΜακΓκριφ στην επίθεση ενώ είχε μέσα σε όλα αυτά και τις απουσίες των Φρέιζερ-Μάντσεν. Η ΑΕΚ έχασε με το “βαρύ” 88-66 και στην ουσία πέταξε στα… σκουπίδια τα όσα έκανε για τρία δεκάλεπτα. Ομως έχει δρόμο ακόμα να διανύσει στη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.