Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 89-65: Από ομάδα-πλημμύρα... πράσινος χείμαρρος με τυφώνα Λι!

EUROKINISSI

Απίθανη μετάλλαξη του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και θρίαμβος επί της Ζαλγκίρις με (89-65) – Τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι, μαγικοί στο δεύτερο με τον Πάρις Λι να ισοπεδώνει τους Λιθουανούς σε άμυνα και επίθεση!

Για ένα ημίχρονο ήταν… εκτός. Ομως στο δεύτερο ημίχρονο (62-23) και με ένα απίστευτο, έναν ονειρεμένο Πάρις Λι που έκανε τρομερά πράγματα, ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Ζαλγκίρις με αστείρευτη ενέργεια στην άμυνα και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 89-65 της Ζαλγκίρις και έφτασε στην 8η φετινή του νίκη στην Ευρωλίγκα.

Εκτός τόπου και χρόνου, χωρίς νεύρο και χωρίς πάθος σε επίθεση και άμυνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά. Δεν είχε καλές περιστροφές στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέσα σε 3’ να δεχθεί 14 πόντους με τους Ουλάνοβας-Σμιτς να του δημιουργούν προβλήματα στο χαμηλό ποστ. Ταυτόχρονα στην επίθεση υπήρχε στατικότητα για τους «πράσινους» (14-4 στο 3’).

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ράντονιτς βρήκαν πόντους από το τρανζίσιον και κατάφεραν με τους Μπέικον-Πονίτκα να βρουν μερικές λύσεις και με καλάθι του Πάρις Λι μείωσαν στους 3 πόντους (18-15 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο -9 (24-19) λόγω λανθασμένων αποφάσεων στην άμυνα.

Πάρτι της Ζαλγκίρις κάτω από το καλάθι και με ριμπάουντ και αποδοκιμασίες στο -15

Η δεύτερη περίοδος ήταν… εφιαλτική για τον Παναθηναϊκό που έκανε του… κεφαλιού του στην επίθεση. Χωρίς στόχευση, χωρίς καθαρό μυαλό. Ταυτόχρονα η Ζαλγκίρις έκανε… πάρτι κάτω από τα καλάθια. Οι Λιθουανοί έκαναν «θραύση» τα επιθετικά τους ριμπάουντ και όποτε ήθελαν σκόραραν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ακούσουν έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο.

Ο Χέις με τον Σμιτς και τον Ουλάνοβας ήταν καταλύτες τη στιγμή που οι «πράσινοι» έχασαν όλες τις μονομαχίες στον αέρα. Ετσι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε περισσότερο με την πλάτη στον… τοίχο. Ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο -15 (42-27) έχοντας 4 ασίστ και 7 λάθη ενώ η Ζαλγκίρις είχε 9 επιθετικά κόντρα στα… 11 στο σύνολο ριμπάουντ των «πράσινων».

Απίστευτος Πάρις Λι, απίστευτος – αμυντικά – Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο και στο +6

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε! Εβγαλε σφυγμό. Με πιεστική άμυνα. Με κοντό σχήμα. Λι, Γιώργος Καλαϊτζάκης, Πονίτκα, Μπέικον και Γκουντάιτις αποτέλεσαν το σχήμα που έβγαλε ενέργεια και πίεσε τους Λιθουανούς. Με πρώτο και καλύτερο τον Πάρις Λι. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε στην 3η περίοδο 17 πόντους(!) ενώ έπαιξε σκυλίσια άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε και την βοήθεια του Μπέικον στην επίθεση, αλλά ήταν άλλη… ομάδα. Η άμυνα που έβγαλε ήταν καταπληκτική ενώ «χτύπησε» σε περιφέρεια και τρανζίσιον. Ετσι η ομάδα του Ράντονιτς υπέγραψε ένα επί μέρους 37-16 και έκλεισε την 3η περίοδο στο +6 (64-58) με τον κόσμο να χειροκροτεί δικαίως.

Το γκάζι ήταν πατημένο και ο Πάρις Λι αποθεώθηκε από τον κόσμο ακούγοντας το όνομά του

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει… φόρα και δεν σταματούσε ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Πάρις Λι ήταν… μυθικός! Συνέχιζε να κάνει τα πάντα στο παρκέ και όταν αποσύρθηκε για να ξεκουραστεί άκουσε ρυθμικά το όνομά του. Ο Παναθηναϊκός είχε… τσακίσει αμυντικά την Ζαλγκίρις. Με τους Μπέικον-Πονίτκα να βοηθούν και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έκανε… πάρτι και στην τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Ζαλγκίρις με 89-65 έχοντας πραγματοποιήσει ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 62-23 και έφτασε στην 8η φετινή του νίκη στην Ευρωλίγκα. Μια νίκη που μπορεί να τον βοηθήσει στη συνέχεια.