Euroleague: Ματς ΝΒΑ στη Βιτόρια - Απομακρύνονται τα play off για την Eφές

Με αμερικάνικο σκορ, 1114-111, η Μπασκόνια υποχρέωσε σε νέα ήττα την Αναντολού Eφές. Νίκη και για την Μπάγερν επί της Βίρτους.

Ήττα–«μαχαίρια» στις φιλοδοξίες της να προκριθεί στα πλέι οφ γνωρίσει Αναντολού Eφές στη Βιτόρια από την Μπασκόνια την παράταση, ενώ τις ελπίδες της για να μπει στην τελική οκτάδα αναθέρμανε η Μπάγερν κερδίζοντας τη Βίρτους

Μπασκόνια – Αναντολού Eφές 114-111 παρ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης περιόρισαν στο ελάχιστο τα λάθη τους στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν στο 23′ να χτίσουν διαφορά 10 πόντων (50-60) με τρίποντο του Λάρκιν (21 π.). Μέχρι και την τρίτη περίοδο, η Eφές παρουσίασε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (πάνω από 60% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα) και είχε τις απαντήσεις σε κάθε απόπειρα της Μπασκόνια να μειώσει, ακόμα και όταν η διαφορά κατέβηκε στον πόντο (68-69) στο 28′.

Η Μπασκόνια όμως δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο ισοφάρισε με τρίποντο του Μαρίνκοβιτς 1:38 πριν από τη λήξη! Ο Χάουαρντ στα 43 δευτερόλεπτα δεν μπόρεσε να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, αφού το φλότερ  που επιχείρησε κόπηκε από τον Μπομπουά. Ο Χομς ισοφάρισε εκ νέου (98-98) με τρίποντο στα 33 δευτερόλεπτα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι δυο ομάδες συνέχισε να σουτάρουν με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας και στο έξτρα πεντάλεπτο. Με δύο βολές του Κοστέλο στα 22” η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα 112-111, ο Μπομπουά αστόχησε στα 5” και ο Κοστέλο με δύο ακόμα ελεύθερες βολές έγραψε το 114 -111 κι έφτασε τους 33 προσωπικούς πόντους! Στο τελευταίο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε η Eφές, ο Τόμπσον (19 π.) έκοψε τον Πλάις.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 19-23, 22-26, 28-21, 16-13

Μπάγερν – Βίρτους Μπολόνια

Κυνικοί και σοβαροί οι Βαυαροί είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ηγέτες τους Γουίνστον και Ράμπιτ έφτασαν στη, μάλλον άνετη, νίκη. Πολύ άστοχος με 3/12 σουτ ο Μίλος Τεόντοσιτς για τους Ιταλούς.

Η Βίρτους έκανε μια τελευταία προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη, μείωσε στους έξι πόντους (90-84), αλλά ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα με το σκορ στο 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 21-20, 23-17, 25-29