Μπακς - Πέλικανς 135-110: Σταμάτησε στους 50 πόντους ο αδάμαστος Αντετοκούνμπο

Twitter

Απίστευτος Αντετοκούνμπο έκανε σκόνη και θρύψαλα την άμυνα των Πέλικανς, σημειώνοντας 50 πόντους στο επιβλητικό 135-110 των αφηνιασμένων Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε εξωγήινη εμφάνιση κόντρα στους Πέλικανς με 50 πόντους και 13 ριμπάουντ και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην άνετη νίκη με 135-110.

Για δεύτερη φορά μέσα στο μήνα που διανύουμε κατάφερε να «πιάσει» την «50άρα» στο σκοράρισμα και μετά το ρεκόρ καριέρας στις αρχές του νέου έτους με τους 55 πόντους κόντρα στους Γουίζαρντς, ο Έλληνας σούπερ σταρ σημείωσε μια ακόμη εκπληκτική επίδοση. Απέναντι στους Νιου Όρλεανς Πέλικανς έκανε… παπάδες έχοντας 50 πόντους με 17/22 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής! Είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί πολύ και δεν μπόρεσε να «σπάσει» το πρόσφατο career high του.

Ουσιαστικά τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη περίοδο του αγώνα στο Γουισκόνσιν, καθώς οι Μπακς είχαν προηγηθεί με +18 πόντους διαφορά (37-19) και είχαν βάλει σε συγκεκριμένη ρότα τη συνέχεια της αναμέτρησης. Το +18 παρέμενε έως και το τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου (106-88) καθώς οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν «χτίσει» από το ξεκίνημα του αγώνα.

Οι 50 πόντοι του Γιάννη κέντρισαν το ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τους Τζρου Χόλιντεϊ (17π., 6ριμπ.) και Μπρουκ Λόπεζ (15π., 8ριμπ.) να προσφέρουν τη δική τους συγκομιδή. Στο παρκέ βρέθηκε για ένα λεπτό και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ο οποίος είχε 0/1 σουτ και 1 ριμπάουντ. Ο Κρις Μίντλετον ο οποίος προσπαθεί να «φορτσάρει» από παιχνίδι σε παιχνίδι, έμεινε στο παιχνίδια για 18 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 9 πόντους με 4/9 σουτ, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ

Με αυτή τη νίκη οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν στο 33-17 ρεκόρ και παρέμειναν στην 3η θέση της Ανατολής έχοντας σχεδόν ισοβαθμίσει με τους Σίξερς (32-16) ενώ απέχουν 2.5 ματς μακριά από τους πρωτοπόρους Σέλτικς (36-15).

Τα δωδεκάλεπτα: 37-19, 62-44, 106-88, 135-110