Μιλγουόκι: Η ομάδα των come… bucks

Twitter

Πίσω από τους 54 πόντους του ασταμάτητου Αντετοκούνμπο στο 106-105 επί των Κλίπερς, υπάρχει η ικανότητα των «ελαφιών» να ξεφεύγουν ακόμα κι όταν δείχνουν παγιδευμένα.

Αυτός ξεκίνησε με 1/7 σουτ, με την έμπνευση του αντίπαλου κόουτς Τάιρον Λου να ρίξει πάνω του τον (βαρύ) σέντερ Ιβιτσα Ζούμπατς να αποδίδει καρπούς. Αυτοί ξεκίνησαν με μόλις 15 ποντάκια στο πρώτο 12λεπτο, σπάζοντας τα καλάθια.

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπακς συνέχισαν να προβληματίζουν, η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους για τους Κλίπερς μέσα στο Μιλγουόκι. Όχι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα μέσα της τρίτης περιόδου: 76-55, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά με 6 πόντους και έχοντας μπει στο τελευταίο τετράλεπτο.

Εκτοτε, δεν σταύρωσαν πόντο. Εκτοτε, το σκορ ήταν… Giannis-Clippers 7-0, ώστε να γραφτεί το τελικό 106-105 και να πλησιάσουν τα «ελάφια» στις δύο νίκες τους πρωτοπόρους της Ανατολής, Σέλτικς. Εκτη συνεχής νίκη, το μεγαλύτερο τρέχον σερί στο ΝΒΑ μαζί με τους Γουίζαρντς.

Τα μαγικά, πάντως, δεν τα κάνουν εκείνοι που έχουν το όνομα. Τα κάνουν οι Μπακς, οι οποίοι είτε θα διαλύουν τους αντιπάλους τους (π.χ. 150-130 τους Πίστονς και 135-110 τους Πέλικανς αυτό το διάστημα) είτε θα μένουν πολύ πίσω στο σκορ και θα ανατρέπουν διψήφιες διαφορές.

Σε βάθος μονάχα ενός μήνα και μερικών ημερών, από την προπαραμονή της Πρωτοχρονιάς συγκεκριμένα, έχουν πάρει τέσσερις αγώνες επιστρέφοντας από (πολύ) πίσω. Τότε, νίκησαν 123-114 τους Τίμπεργουλβς παρά το -13 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στις 9 Ιανουαρίου κέρδισαν 111-107 στη Νέα Υόρκη παρά το -17 στο τρίτο 12λεπτο, έξι μέρες αργότερα επικράτησαν 132-119 των Πέισερς, γυρίζοντας από το εις βάρος τους 76-65 της ανάπαυλας.

Οι περσινές ανατροπές και τα 71 καλάθια του Γιάννη

Όλα αυτά, βέβαια, δεν είναι τίποτα για την ομάδα (του ίδιου προπονητή και των ίδιων βασικών παικτών) που στον πέμπτο ανατολικό ημιτελικό των τελευταίων πλέι οφ γύρισε από το -14 λίγο πριν το τέλος, επικρατώντας 110-107 των Σέλτικς.

Η Βοστώνη βέβαια χαμογέλασε στο τέλος της σειράς, πάντως στη ρέγκιουλαρ σίζον είχε χάσει από το Μιλγουόκι και από το δικό της +19. Επίσης την περασμένη σεζόν, η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ επιβλήθηκε του Μαϊάμι 120-119, ενώ έχανε 113-99 επτά λεπτά πριν το τέλος.

Αν αναρωτιέστε για τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας των Μπακς, αυτή ανάγεται στο μακρινό 1977. Τότε που κέρδισαν 117-115 στην Ατλάντα με επιμέρους 35-4 στα τελευταία οκτώμισι λεπτά – ήτοι επιστρέφοντας από το -29 του 111-82!

Σήμερα διαθέτουν πιο… σφυρηλατημένο μέταλλο από ποτέ, η (δεύτερη) επιστροφή του Κρις Μίντλετον προσθέτει ένα ακόμα επιθετικό όπλο στη φαρέτρα, Ντρου Χόλιντεϊ και Μπρουκ Λόπεζ αποτελούν εγγύηση στην περιφέρεια και τη φροντ λάιν, μέχρι και ο γερο-Γουές Μάθιους έχει ξαναμπεί στο ροτέισιον.

Ο 36χρονος σούτινγκ γκαρντ (με τη συνδρομή του Πατ Κόνατον που ήρθε σε βοήθεια) έβγαλε την τελευταία άμυνα πάνω στον Κουάι Λέοναρντ, ο οποίος αστόχησε από το ίδιο σημείο του παρκέ απ’ όπου κάποτε έστειλε τους Ράπτορς στους τελικούς. Αυτός κι ο έτερος σούπερ σταρ των Κλίπερς, Πολ Τζορτζ, είχαν μαζί 33 πόντους με 13/42 σουτ και 17 ριμπάουντ.

Μόνος του ο Γιάννης, είχε 54 πόντους με 21/39 σουτ και 19 ριμπάουντ! Στην τέταρτη περίοδο σημείωσε 20 έναντι 18 όλων των φιλοξενούμενων, κατά σειρά έχει βάλει 41, 50, 34 και 54 πόντους την τελευταία βδομάδα! Με 16, 20, 14 και 21 (εντός παιδιάς) καλάθια, όταν στις έξι αμέσως προηγούμενες εμφανίσεις του δεν είχε ποτέ έστω διψήφιο αριθμό τέτοιων!

Μιλάμε για 17,7 εύστοχα σουτ ανά παιχνίδι, αριθμός αδιανόητος. Εχει βάλει και οκτώ τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα, κατεβάζοντας 15,5 ριμπάουντ και έχοντας αισθητά περισσότερες τελικές πάσες από λάθη (16 για 12).

Ηταν η τρίτη του πενηντάρα μέσα στο 2023, δηλαδή μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ συλλόγου, μια και τρεις στην ίδια σεζόν είχε ρίξει μονάχα ο θρυλικός Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ.

Γύρισε (μετά από ήττα της ομάδας…) από μικρή απουσία λόγω ενοχλήσεων στα γόνατα ο Αντετοκούνμπο; Εξι στα έξι η παρέα του, με τον ίδιο πάντα κορυφαίο σε πόντους και ριμπάουντ. Θα λέγαμε «κάποιος να τον σταματήσει», αλλά είναι ρητορική η προτροπή.