Προμηθέας – Σλασκ 90-66: Ανετος και ωραίος και σε τροχιά τετράδας!

EUROKINISSI

Ηταν σούπερ, ήταν απολαυστικός και με πρωταγωνιστές τους Τόμασον-Σίμπσον-Ντάνγκμπουτις, ο Προμηθέας επιβλήθηκε 90-66 της ουραγού Σλασκ και διατηρεί τις ελπίδες του για το αβαντάζ της έδρας ενόψει της επόμενης φάσης.

Από τη 2η περίοδο και έπειτα, ο Προμηθέας ήταν σούπερ! Με πρωταγωνιστές τους Τόμασον (20π.), Σίμπσον (14π,), Ντάνγκουμπιτς (15π.) η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου νίκησε με άνεση (90-66) την Σλασκ για την 14η αγωνιστική του Eurocup έφτασε στην 9η νίκη του και είναι σε τροχιά τετράδας που θα του δώσει το αβαντάζ ενόψει της συνέχειας.

Ο Προμηθέας ήταν… παγωμένος, αλλά ο Τζο Τόμασον τον… ζέστανε

Ο Προμηθέας ήταν ασορτί με τις καιρικές συνθήκες. Ηταν… παγωμένος. Χωρίς συνοχή, χωρίς συγκέντρωση, χωρίς κίνηση. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Σλασκ των πολλών απουσιών. Με τους Κολέντα-Ντζίεβα οδήγησε τους Πατρινούς στο -16 (25-9 στο 8’). Ταυτόχρονα οι γηπεδούχοι τα… έσπαγαν έξω από τη γραμμή των 6,75 εν αντιθέσει με τα 4/7 τρίποντα των Πολωνών. Στα τελευταία 2’ ο Τόμασον έστειλε μήνυμα.

Ο Αμερικανός γκαρντ ο οποίος αντικατέστησε τον Τζο Γιανγκ ήταν αυτός που πήρε από το χεράκι τον Προμηθέα. Με προσωπικές φάσεις συν την καλύτερη άμυνα του Προμηθέα. Με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ήταν αυτός που υπέγραψε το επί μέρους 21-6 και οδήγησε τον Προμηθέα στο +6 (39-33 στο 18’). Η Σλασκ αντέδρασε με ένα σερί 8-0 (41-39 στο 19’) χάρη στον Ντζίεβα, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +2 (43-41).

Ο Σίμπσον μπήκε στην εξίσωση και ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι και τέλος

Η αρχή είχε γίνει κόντρα στην αδύναμη και ουραγό Σλασκ. Ο Σίμπσον πήρε τη σκυτάλη από τον Τόμασον και μαζί με τον Κόντιτ έδωσαν λύσεις στον Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας ανέβασαν στροφές στην επίθεση. Ετσι με ένα επί μέρους σκορ 18-9 έφτασαν τη διαφορά στους 11 (61-50 στο 28’) και έκλεισαν την 3η περίοδο στο +13 (67-54).

Ο Προμηθέας δεν είχε ξανά προβλήματα από τους Πολωνούς, αλλά συνέχιζε να έχει το πόδι στο… γκάζι με τον Γιάννη Χριστόπουλο να ανοίγει το ροτέισον. Οι Πατρινοί διέλυσαν 90-66 την Σλασκ, έφτασαν την 9η νίκη τους στη διοργάνωση και διατηρούν τις ελπίδες για μια θέση στην τετράδα και κατά συνέπεια το αβαντάζ της έδρας.