Ολυμπιακός - Ιωνικός 100-68: Μ' όποιον παίζουν, όπου παίζουν... απλά το διασκεδάζουν!

EUROKINISSI

Εδώ ισοπεδώνει ομάδες Ευρωλίγκας, θα έχει πρόβλημα στην Basket League; Ο απολαυστικός Ολυμπιακός διέλυσε τον Ιωνικό 100-68 στο Λαύριο και «ζέστανε τις μηχανές του» ενόψει Final 8!

Όταν πριν από λίγα 24ωρα έχεις δει μια ομάδα Euroleague, όπως η Άλμπα Βερολίνου να… διαλύεται μέσα στο γήπεδό της από τον Ολυμπιακό, αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα περισσότερα παιχνίδια των «ερυθρόλευκων» στην Basket League δεν προσφέρονται για… βαθυστόχαστη κριτική. Πόσο μάλλον σε μια περίοδο που η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τρέχει μια… διακόσια, εντός και εκτός συνόρων, ισοπεδώνοντας τις αντιπάλους της.

Αυτή τη φορά θύμα της «κόκκινης μηχανής» ήταν ο Ιωνικός (100-68 το τελικό σκορ), κι ακόμη και παίκτες που έχουν ζήσει μεγάλες στιγμές στο Ειρήνης και Φιλίας (όπως ο Βαγγέλης Μάντζαρης και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης) έμοιαζαν να… χαζεύουν τη δυναμική της σύγχρονης έκδοσης των πρωταθλητών.

Τι πρέπει να κρατήσουμε από τη νέα παράσταση των πρωτοπόρων της Euroleague στο κλειστό του Λαυρίου που αγωνίστηκαν ως γηπεδούχοι, λόγω μη διαθεσιμότητας του Ειρήνης και Φιλίας; Τα χαμογελαστά πρόσωπα των παικτών του!

Είναι ολοφάνερο ότι οι ίδιοι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απολαμβάνουν πλέον το μπάσκετ που προσφέρουν, περισσότερο κι από τους φίλους της ομάδας. Είτε παίζουν με αντίπαλο τη Φενέρ και τη Ρεάλ μεσοβδόμαδα για τη Euroleague, είτε αγωνίζονται στο Λαύριο με αντίπαλο τον Ιωνικό, βλέπεις το ίδιο κέφι και την ίδια διάθεση από το πρώτο λεπτό.

Διόλου τυχαίο ότι τα παιχνίδια στα οποία ο Ολυμπιακός ισοπεδώνει τους αντιπάλους του από το πρώτο δεκάλεπτο, ολοένα και αυξάνονται.

Όπως συνέβη το βράδυ της Τετάρτης στο Βερολίνο, έτσι και το μεσημέρι της Κυριακής στο Λαύριο το σενάριο ήταν ίδιο και απαράλλαχτο! 9-0 προβάδισμα στα πρώτα δύο λεπτά, 27-9 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, διαρκές τρέξιμο στον αιφνιδιασμό, μεγάλη διάθεση στο επιθετικό ριμπάουντ, απίθανη κυκλοφορία της μπάλας και… κέφι, διαβολεμένο κέφι.

Το επιβλητικό 48-20 του ημιχρόνου έμοιαζε περισσότερο… κολακευτικό για τους τυπικά φιλοξενούμενους παρά για τους τυπικά γηπεδούχους, αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι το +28 διαμορφώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να περιορίζονται στο ισχνό 18% στα τρίποντα (μόλις 2/11).

«Σκουριασμένος» στο πρώτο ημίχρονο… «καυτός» στο δεύτερο ο Πίτερς

Ουσιαστικά, μοναδικό ενδιαφέρον στοιχείο της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή του Άλεκ Πίτερς στη δράση και η έναρξη της σταδιακής επανένταξής του στους… πυρηνικούς ρυθμούς των υπόλοιπων.

Ο Αμερικανός εμφανίστηκε (όπως ήταν αναμενόμενο) αρκετά σκουριασμένος στο σουτ, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 0/4 τρίποντα – αγωνιζόμενος μάλιστα για αρκετή ώρα σε θέση «3» λόγω των γρήγορων φάουλ του Παπανικολάου – αλλά στο φινάλε βρήκε ρυθμό και έκλεισε το παιχνίδι «διψήφιος» με 13 πόντους και 3/3 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλά για τον Σάσα Βεζένκοφ, δεν χρειάζεται καν οποιοδήποτε σχόλιο. Χωρίς καν να ανεβάσει στροφές είχε φτάσει στο double double από το… 25′ και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο δε Κώστας Παπανικολάου γιόρτασε με μια ακόμη πληθωρική εμφάνιση τα 1000 ριμπάουντ στην Basket League σε ένα δεύτερο ημίχρονο… σε πιο χαλαρές διαθέσεις (με τον Μπαρτζώκα να μη χρησιμοποιεί μαθόλου μετά την πρώτη περίοδο τον Φαλ για να τον ξεκουράσει) και με τη διαφορά να βρίσκεται διαρκώς λίγο πάνω και λίγο κάτω από το +30 μέχρι να φτάσουμε στο τελικό

Ως είθισται, μάλιστα, στα τελευταία παιχνίδια των πρωταθλητών ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε την ευκαιρία να δώσει και πάλι χρόνο στον Παναγιώτη Τσάμη, με τον μικρό να ευστοχεί, μάλιστα, σε τρίποντο για να βάλει το κερασάκι σε μια ακόμη λαχταριστή «ερυθρόλευκη» τούρτα.