Παναθηναϊκός – Προμηθέας 87-79: Χαμογέλασε με τα χίλια ζόρια και τώρα Final 8

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ίδρωσε ξανά, προβλημάτισε ξανά, αλλά με κορυφαίους τους Πονίτκα-Αγραβάνη πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Προμηθέα (87-79) και στρέφει το μυαλό του στο κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Προμηθέα, αλλά με κορυφαίους τους Ματέους Πονίτκα (15π.) και Δημήτρη Αγραβάνη (12π.) πήραν αυτό που ήθελαν (87-79 τον Προμηθέα), αλλά οφείλουν να προβληματιστούν ξανά ενόψει του φάιναλ8 του κυπέλλου.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν τόσο κρύο όσο το ΟΑΚΑ και στο -10

Ο Παναθηναϊκός ήταν… κρύος όσο και το ΟΑΚΑ και οι «πράσινοι» δεν έδειξαν διάθεση στην άμυνα. Καμία ένταση και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Πατρινοί ειδικά από την περιφέρεια. Σίμπσον και Μουράτος έδωσαν λύσεις εκτελεστικά και δημιουργικά αντίστοιχα τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες εκλάμψεις είτε από τον Γκουντάιτις είτε από τον Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -10 (24-14) χωρίς να έχει πάρει ούτε ένα πόντο από λάθη αντιπάλων ενώ δεν διάβαζε τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων. Οι «πράσινοι» ήταν εκτός… πνεύματος στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ουσία και χωρίς δημιουργία σε πολλές περιπτώσεις.

Ο Αγραβάνης με τον Πονίτκα έδωσαν λύσεις και ο Παναθηναϊκός πήγε στο +3

Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν επιθετικά. Ο Λι έδωσε ενέργεια στη κυκλοφορία της μπάλας ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης όντας ξανά σέντερ έδωσε λύσεις κάτω από το καλάθι. Ο Ελληνας σέντερ ήταν εξαιρετικός στο επιθετικό κομμάτι και σημείωσε 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Πονίτκα έβγαλε ενέργεια στην επίθεση όντας και ως κατά συνθήκη πλέι μέικερ (το είχε πράξει όταν ο Γουόλτερς ήταν ξανά εκτός). Βέβαια από την άλλη ο Προμηθέας δεν το έβαζε κάτω. Ο Κάουαν αλλά κυρίως ο Κόντιτ «χτυπούσαν» στο καλάθι ενώ και ο Χογκ έκανε «ζημιά» στο καλάθι των «πράσινων». Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 27-14 υπέγραψαν το +3 (41-38) και πήγαν στα αποδυτήρια με το 43-40.

Η άμυνα στο “ζωγραφιστό” απλά δεν… υπήρχε για τον Παναθηναϊκό, Λι και Πονίτκα έδωσαν ανάσες

Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να έχουν αστάθεια στην άμυνα και στην 3η περίοδο. Βέβαια κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και «χτύπησαν» μέσα στο καλάθι. Όμως υπήρχαν στιγμές που δεν ήταν καλοί στο αμυντικό τρανζίσιον. Κάουαν και Κουλμπόκα ήταν αυτοί που έγραψαν το +2 του Προμηθέα (56-54 στο 25’) και συνέχιζαν να προβληματίζουν τους «πράσινους».

Ο Πονίτκα μαζί με τον Λι αντέδρασαν στο επιθετικό κομμάτι με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει με  62-56 στο 27’. Όμως ο Κουλμπόκα συνέχιζε να κάνει «ζημιά» μέσα και έξω από το καλάθι του Παναθηναϊκού που «έμπαζε» στην άμυνα και κυρίως στη φροντ λάιν του Παναθηναϊκού που έκλεισε την 3η περίοδο στο +3 (66-63).

Ενα σερί 9-0 στο τέλος ήταν αρκετό ώστε να έρθει η ανακούφιση για τον Παναθηναϊκό

Το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι με τον Κάουαν και τον Κουλμπόκα να “χτυπούν” την αναιμική άμυνα του Παναθηναϊκού που έδειχνε να μην έχει λύσεις στη 4η περίοδο στην επίθεση. Με καλάθι του Σίμπσον ο Προμηθέας έφερε το ματς στα ίσα (76-76 στο 37′). Ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση στην τελική ευθεία. Με καλύτερη άμυνα κυρίως μέσα στο καλάθι και τους Πονίτκα-Γκουντάιτις υπέγραψε ένα σερί 9-0 και έφτασε στο 85-76 στο 39′.

Αυτό το σερί ήταν καταλυτικό για τον ασταθή και προβληματικό Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Ράντονιτς νίκησε 87-79 τον Προμηθέα για την 16η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά δεν παύει να έχει πολλούς… πονοκεφάλους ενόψει του φάιναιλ8 του κυπέλλου.