Μπακς - Σέλτικς 131-125: Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ έκαναν πάλι τη διαφορά

AMNA/EPA

Στην ενδέκατη σερί νίκη του έφτασε τα ξημερώματα το Μιλγουόκι που επιβλήθηκε με 131-125 των Σέλτικς. Γιάννης Αντετοκούνμπο με 36 πόντους και Χόλιντεϊ με 40 οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, μιας νίκης που κρίθηκε στην παράταση.

Οι Μπακς και οι Σέλτικς των πολλών απουσιών έδωσαν σπουδαία μάχη, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει έστω και με δυσκολία τη νίκη (131-125) που την τοποθετεί ακόμη πιο κοντά στην κορυφή της Ανατολής. Για μία ασίστ έχασε το triple-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που καθόρισε το παιχνίδι με κλέψιμο στην παράταση.

Τι κι αν οι Σέλτικς αγωνίστηκαν δίχως τους Τζέισον Τέιτουμ, Μάρκους Σμαρτ, Αλ Χόρφορντ και Τζέιλεν Μπράουν; Μία νίκη είναι πάντα σημαντική και έφερε ξανά την υπογραφή Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Η εμφάνιση του Greek Freak ήταν και πάλι από άλλο… πλανήτη: 36 πόντοι (1/3 τριπ., 11/23 διπ., 11/19 βολές), 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 μπλοκ, αλλά και 8 λάθη σε 45:55 (!), με άξιο συμπαραστάτη τον Τζρου Χόλιντεϊ που πέτυχε άλλους 40 πόντους!

Ο γκαρντ των Μιλγουόκι Μπακς (είχε 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) σημείωσε ένα μεγάλο και καθοριστικό τρίποντο, 25.2 δεύτερα, πριν από το τέλος της παράτασης για να κάνει το σκορ 127-125 υπέρ της ομάδας του. Και μέσα σε όλα αυτά, ευστόχησε και σε ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο του γηπέδου στο φινάλε της 3ης περιόδου!

Τα Ελάφια ανέβηκαν στο 40-17 (24-5 εντός και 16-12 εκτός έδρας), πλησίασαν τους Κέλτες και ισοφάρισαν τη φετινή σειρά με ένα ματς να μένει ανάμεσά τους μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ένα ματς που σε πιθανή ισοβαθμία ανάμεσα στις δύο ομάδες θα κάνει τη διαφορά για το αβαντάζ έδρας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία MVP εμφάνιση, σε άμυνα, επίθεση και δημιουργία, τρόμαξε τους πάντες όταν λίγο πριν από το φινάλε πόνεσε στο δεξί γόνατο και έμεινε στο παρκέ, αλλά έβγαλε το ματς και πήρε την νίκη με καθοριστικό κλέψιμο και βολές.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-35, 64-63, 90-95, 116-116 (κ.α.), 131-125 (παρ.)