Πανιώνιος-ΑΕΚ 88-93 (84-84): Γλίτωσε από του Βεργίνη και του... Φάνη τα δόντια

EUROKINISSI

Ο καταπληκτικός Πανιώνιος από τη Β’ Εθνική προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα, η ΑΕΚ πήρε τελικά μια πύρρειο… πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Αποχώρησαν τραυματίες Μίτσελ και Μάιλς, ένα ξέσπασμα του ΜακΓκριφ προς το τέλος της κανονικής διάρκειας και καλάθια του Γουίλιαμς στην παράταση την έσωσαν.

Στην ΑΕΚ η πρόκριση, στον Πανιώνιο τα μπράβο. Οιστρηλατούμενος από την παρουσία του γενικού διευθυντή Φάνη Χριστοδούλου, καθοδηγούμενος τεχνικά από την παλιά καραβάνα πάγκων της Α1 Περικλή Ταυρόπουλο και μέσα στο παρκέ από τον αγέραστο Δημήτρη Βεργίνη, καταβλήθηκε στην παράταση με 93-88 (84-84).

O οσονούπω 36χρονος γκαρντ σημείωσε 29 πόντους, όλους μέχρι την τρίτη περίοδο (σ.σ: εμφανώς ξέμεινε από δυνάμεις), οι επίσης πολύπειροι Γιάννης Σαχπατζίδης και Αντώνης Μάντζαρης (μεγάλος αδερφός του Βαγγέλη) πρόσθεσαν από 17 και ο ντεφορμέ «Δικέφαλος» σώθηκε in extremis.

Το παιχνίδι το κέρδισε, όπως το κέρδισε, έχασε όμως στο δεύτερο ημίχρονο την κολώνα της, Μίτσελ (12 π. με απόλυτη ευστοχία, 7 ρ. σε 18’), με τραυματισμό που φαίνεται σοβαρός χαμηλά στο δεξί πόδι και το «τεσσάρι» Μάιλς με ενοχλήσεις στο γόνατο.

ΜακΓκριφ και Στρέλνιεκς έβαλαν από 15 πόντους για τους νικητές, ο Λετονός είχε και 4 ασίστ και ο Αμερικανός 4 ριμπάουντ. Αν και άστοχος (2/13 σουτ), ο Φλιώνης του 7-3-5-2 (με κλεψίματα) βοήθησε ως συνήθως ποικιλοτρόπως.

Με τον φανταστικό Βεργίνη να βάζει 13 γρήγορους πόντους, τον Σαχπατζίδη (6 π.) να συνδράμει και εξωθώντας τους αντιπάλους τους να πάρουν περισσότερα τρίποντα από δίποντα, οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν 28-18 στο 9’! Μέχρι και το 12’, η διαφορά του σκορ παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα (34-25).

Σερί 10-0 με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς (4 π. και ασίστ για το τρίποντο προσπεράσματος του Παπαδάκη) και «κιτρινόμαυρο» κεφάλι στο σκορ με 35-34. Ο Παπαδάκης έριξε άλλες δύο «βόμβες» τριών πόντων, μα ο Βεργίνης ξαναπήρε μπρος.

Το ημίχρονο έληξε με τη δική του παρέα μπροστά 46-44 και με τον ίδιο να έχει φτάσει τους 21 πόντους με 3/3 τρίποντα και 8/8 βολές! Ο «Δικέφαλος» είχε 7/16 δίποντα και μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ, τα οποία γενικότερα ήλεγχαν οι Νεοσμυρνιώτες (17-14).

Ανάλογη η εικόνα στην τρίτη περίοδο. Μίνι ξέσπασμα της ομάδας του Ηλία Καντζούρη και 60-55 (26’), σερί 8-0 από την άλλη προεξάρχοντος του Μάντζαρη και 63-60. Το δεκάλεπτο έληξε με «κυανέρυθρο» 71-67 και με τον Μίτσελ να έχει αποχωρήσει από τα μισά του τραυματίας.

Τριάμισι λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η ομάδα της γνωστής πλατείας προηγούνταν ακόμα 76-71. Η άμυνα του φαβορί επιτέλους έσφιξε, ο -κατά συνθήκη πια- σέντερ ΜακΓκριφ αναζητήθηκε κοντά στο καλάθι και με δέκα συνεχόμενους πόντους του η ΑΕΚ προσπέρασε 81-77, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Εστω και με βολές, ο Πανιώνιος επέστρεψε ξανά. Και αν δεν είχε βάλει ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα με τον χρόνο να μηδενίζεται σε «σκοτωμένη» επίθεση ο Στρέλνιεκς (κάνοντας το 84-80 στο 1,47’’), ίσως και να είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Ακόμα κι έτσι, ισοφάρισε 84-84 με γκολ-φάουλ του Μάντζαρη και έβγαλε την άμυνα στον Φλιώνη, που αστόχησε, στέλνοντας τη ματσάρα στην παράταση. Με καλάθια του Κένι Γουίλιαμς το 89-86, με 4/4 βολές του Στρέλνιεκς «κλειδώθηκε» η πρόκριση για τον ημιτελικό με τον νικητή του αγώνα Περιστέρι-ΠΑΟΚ.