Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 81-65: Και ξαφνικά πατάει γκάζι και... τον ισοπεδώνει!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο, αλλά για άλλη μια φορά όταν ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα… πέρασε από πάνω του – Με απίθανο σερί 29-10 στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν άνετα στο τελικό 81-65, προκρίθηκαν στον τελικό και ανέβασαν το σερί επί του «αιώνιου» αντιπάλου στο… 11-0!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του δεύτερου ημιτελικού κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 81-65 και δήλωσε πιστός στο ραντεβού του στον τελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας εκεί όπου τον περιμένει ο… Βασίλης Σπανούλης.

Οι πράσινοι αν και κατάφεραν να μπλοκάρουν τους ερυθρόλευκους πλην του Βεζένκοφ (22π. 10ρ.) στο πρώτο μέρος, έγιναν θύματα ενός απίστευτου 29-10 στην τρίτη περίοδο στο οποίο πρωταγωνίστησαν οι Κέινααν (14π.) και Παπανικολάου (15π.), πράγμα που έθεσαν τις βάσεις για την ενδέκατη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού.

Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων κατάφερε εκτός από τα 5/5 τρίποντα να θέσει ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού τον Ντουέιν Μπέικον, ο Βεζένκοφ κράτησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, ο Κέινααν ήταν ο game changer ενώ ο Λαρεντζάκης ήταν εκείνος που φρόντισε να διατηρηθεί η διαφορά στο τέλος.

Βεζένκοφ – Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ορεξάτος ακολουθώντας το ρυθμό του Ολυμπιακού. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αρκετά άστοχοι από την περίμετρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης εκ των οποίων αρκετά ελεύθερα ενώ είχαν υποπέσει και σε τρία λάθη που οδήγησαν σε αιφνιδιασμό των «πράσινων». Όμως μετά το 8-10 ακολούθησε… ξηρασία εκατέρωθεν μέχρι το τηλεοπτικό τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ μίλησαν οι «συνήθεις ύποπτοι» από πλευράς ερυθρολεύκων, Σάσα Βεζένκοφ και Μουστάφα Φαλ. Ο πρώτος έβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο φτάνοντας τους 14 πόντους ενώ ο άλλος έκοβε κάθε προσπάθεια των αντιπάλων του προς το καλάθι. Μετά το 10-14 και το δεύτερο φάουλ του Παπανικολάου ακολούθησε ένα 12-5 υπέρ των Πειραιωτών το οποίο οδήγησε στο 22-19 της πρώτης περιόδου.

Χωρίς Βεζένκοφ και σε χαμηλό τέμπο οι πράσινοι κυριάρχησαν

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου βρήκαν ξανά πιο έτοιμο τον Παναθηναϊκό με τον αρχηγό του Γιώργο Παπαγιάννη να χτυπά από το χαμηλό ποστ. Η άμυνα των παικτών του Ράντονιτς λειτουργούσε καλά ενώ ο Πάρις Λι είχε φτάσει αθόρυβα τους 12 πόντους φέρνοντας την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ με ένα μικρό +4 (29-33).

Για δεύτερη συνεχή περίοδο αυτό το +4 του Παναθηναϊκού λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για τον Ολυμπιακό. Σλούκας και Λαρεντζάκης επανέφεραν το προβάδισμα σε ερυθρόλευκα χέρια με διαδοχικά τρίποντα (35-33). Ξανά όμως οι πράσινοι κατάφεραν να χαμηλώσουν το ρυθμό παίζοντας καλύτερη άμυνα, η αστοχία των παικτών του Μπαρτζώκα επανήλθε και έτσι η ομάδα του Ράντονιτς πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια (35-40).

Παπανικολάου και Κέινααν έβαλαν τα σουτ και το ερυθρόλευκο σερί σταμάτησε στο… 25-3!

Όπως και το πρώτο, έτσι και το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρίποντο του Παπανικολάου. Για ένα τρίλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να μη δεχθεί πόντο ενώ ένα τρίποντο του Κέινααν έφερε το 41-40 και το τάιμ άουτ του Ράντονιτς. Το ερυθρόλευκο σερί συνεχίστηκε και στο επόμενο τρίλεπτο με τον Αμερικανό γκαρντ να το παίρνει πάνω του, να φτάνει τους 14 πόντους και το σκορ στο 52-40.

Το σερί σταμάτησε μετά από μια τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό φάουλ που σήμανε το τέταρτο του Κώστα Παπανικολάου. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν μέσω του Δημήτρη Αγραβάνη να αποσυντονίσουν τους αντιπάλους τους και εν μέρει το κατάφεραν καθώς το 60-43 (25-3 επιμέρους) έγινε 64-50 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Παναθηναϊκό ούτε να σκεφτεί την ανατροπή

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να μην αφήσει τον Παναθηναϊκό έστω να σκεφτεί ότι μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Ταρίκ Μπλακ ήταν εκείνος που έδωσε λύσεις στο πρώτο μίνι ξέσπασμα των πράσινων ενώ ο Λαρεντζάκης ήταν και αυτός άκρως αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέποντας τη διαφορά να είναι διαρκώς σε διψήφια επίπεδα βρήκε την ευκαιρία και έδωσε πολύτιμο χρόνο στον Κώστα Σλούκα με σκοπό ο ηγέτης του να βρει τα πατήματά του ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κώστας Παπανικολάου φτάνοντας τα 5/5 τρίποντα.