Βαλένθια - Ολυμπιακός 85-92: Η Ισπανία τον προσκυνά, η Ευρώπη τον... χαζεύει!

EUROKINISSI

Με συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο και μπάσκετ… από άλλο πλανήτη με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βαλένθια (85-92), πιστοποιώντας ότι πλέον δεν τον σταματά ούτε… ο κακός του εαυτός!

Η αναμέτρηση με τη Βαλένθια έκρυβε από πριν το τζάμπολ αρκετές παγίδες τις οποίες έπρεπε να αποφύγει ο Ολυμπιακός. Αν και οι παίκτες του Μουμπρού ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενοι τις περισσότερες μέρες ξεκούρασής τους, στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε την κατάλληλη στιγμή η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης.

Ο Κώστας Παπανικολάου (22π. 4ρ.) ήταν συγκλονιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Τόμας Γουόκαπ (13π. 6ασ.) με τον Σάσα Βεζένκοφ (20π. 7ρ.) θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σακίλ ΜακΚίσικ (11π. 3κλ.) ήταν ο παράγοντας Χ της τρίτης περιόδου, ο Κώστας Σλούκας (10π. 9ασ.) δήλωσε με τον καλύτερο τρόπο ότι έχει επιστρέψει στο 100% και η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίζει την πορεία της προς την κορυφή.

Με το μυαλό στο… γλέντι του Ηρακλείου

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό, πράγμα που βόλευε πολύ περισσότερο την ξεκούραστη Βαλένθια η οποία είχε καταφέρει να σκοράρει 15 πόντους μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο κρατώντας τον Ολυμπιακό μόλις στους 9 παίζοντας άκρως πιεστική άμυνα ωθώντας τους παίκτες του Μπαρτζώκα σε αρκετά λάθη και πολλές βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση.

Παρά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, το σκηνικό δεν άλλαξε. Τα ποσοστά των «Νυχτερίδων» από τα 6,75μ. ήταν εξαιρετικά σε αντίθεση με εκείνα των ερυθρόλευκων. Η άμυνα των Πειραιωτών δεν έμοιαζε καθόλου με την καλύτερη άμυνα της Euroleague, η Βαλένθια έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο -15 (25-10). Ένα μικρό 5-0 σερί ελαχιστοποίησε τη χασούρα για το 25-15 της πρώτης περιόδου.

Πάνω που οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν, η Βαλένθια εξαφανίστηκε ξανά στον ορίζοντα

Εκείνοι που φρόντισαν να φέρουν το μυαλό των συμπαικτών τους στη «Λα Φοντέτα» ήταν οι δύο αρχηγοί της ομάδας, Κώστας Παπανικολάου και Κώστας Σλούκας. Ο πρώτος ήταν αυτός που κουβάλησε στο σκοράρισμα, ο δεύτερος οργάνωνε μαεστρικά κάθε επίθεση της ομάδας και το -10 από το οποίο ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος έγινε… ισοπαλία (25-25) μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά.

Όμως με την επιστροφή του Ντούμπλιεβιτς στο παρκέ, η Βαλένθια βρήκε ξανά τον χαμένο εαυτό της και το 15-0 του Ολυμπιακού έγινε 10-0 από πλευράς γηπεδούχων. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να προσπεράσουν από τη στιγμή που ισοφάρισαν και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (35-25).

Το τέλος της δεύτερης περιόδου είχε παρόμοιο τέλος με αυτό της πρώτης. Με το που η Βαλένθια έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (45-30), ένα ερυθρόλευκο 5-0 έφτασε τη διαφορά ξανά στο -10 με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-35 υπέρ των Ισπανών.

Επιτέλους εμφανίστηκε στο παρκέ η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης

Αφότου ο Κλέμεν Πρέπελιτς ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά των 10 πόντων με 5 συνεχόμενους πόντους (50-37), επανεμφανίστηκε ο κανονικός Ολυμπιακός. Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το πρώτο ημίχρονο, τον Τόμας Γουόκαπ να ξυπνά και τον Σακίλ ΜακΚίσικ να προσθέτει πλειάδα ενέργειας σε άμυνα και επίθεση, ακολούθησε (ξανά) ένα 15-0 των ερυθρόλευκων, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (50-52).

Αυτό που δεν έγινε στο πρώτο, έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Το προσπέρασμα από πλευράς ερυθρόλευκων όχι απλά ήρθε, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου εδραιώθηκε. Επιτέλους εμφανίστηκε η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να φτάνει το 13-30 και το συνολικό σκορ στο 58-65.

Το νερό μπήκε στο αυλάκι και με μπροστάρη τον αρχηγό η νίκη ήρθε… πανηγυρικά!

Το νερό φαινόταν να έχει μπει στο αυλάκι καθώς η Βαλένθια είχε (ξε)χάσει τα διαστημικά ποσοστά της στο πρώτο ημίχρονο, τουλάχιστον στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Το μομέντουμ άλλαξε ο κορυφαίος παίκτης της Βαλένθια, Κλέμεν Πρέπελιτς ο οποίος με συνεχόμενους προσωπικούς πόντους μείωσε τη διαφορά στους 6, όμως αυτό τελικά έκανε καλό στον Ολυμπιακό.

Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν άφησε τη διαφορά να μειωθεί περισσότερο και τη Βαλένθια να επιστρέψει στο παιχνίδι καθώς με 5 δικούς του αναπάντητους πόντους η διαφορά πήγε ξανά στο +11. Από τότε δεν υπήρχε δρόμος επιστροφής για τις «Νυχτερίδες» παρ’ όλο που δεν το παράτησαν, όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στη 18η φετινή τους νίκη και τέταρτη επί ισπανικού εδάφους.