Euroleague: Η Μπαρτσελόνα λύγισε τη Μονακό - Η Εφές απέδρασε από το Αστρομπάλ

Για τέταρτη φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις τους στην Ευρωλίγκα, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μονακό ενώ η Εφές παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για τα πλέι οφ, μετά τη δραματική νίκη της επί της Βιλερμπάν.

Τα χρειάστηκε στη Λυών  η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, αλλά με ηγέτη τον Κλάιμπερν κατάφερε να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη. Ανέλπιστο διπλό για την Άλμπα στο Βελιγράδι, ενώ η Μπαρτσελόνα νίκησε στην έδρα της την Μονακό και η Βίρτους την Μπασκόνια.

Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα Βερολίνου 72-87

Με τον Λο να σκοράρει 24 πόντους, η Άλμπα σόκαρε τους Σέρβους, που πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκαν με 25-15. Την τελευταία περίοδο οι παίκτες του Αστέρα σημάδευαν σίδερο και με ένα επιμέρους σκορ 27-11 η Άλμπα έφτασε σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Βιλερμπάν – Αναντολού Εφές 89-90

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και ένα υπέροχο τρίτο δεκάλεπτο (27-12) η Εφές μπήκε με σημαντικό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο στο Αστρομπάλ, αλλά στο τέλος τα χρειάστηκε, όταν το 82-73 (5:10)  έγινε 82-82 στα 3:33 από τη λήξη. Στα 2:38 ο Φαλ έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (84-83) στη Βιλερμπάν και στο 1:58 ο ηγέτης των Γάλλων σε αυτήν αντεπίθεση, Ντε Κολό (20 π.) έγραψε το 86-83. Το τελευταίο λεπτό είχε μπόλικο δράμα με τον Κλάιμπερν (20 π.) να αναδεικνύεται σε ήρωα της αναμέτρησης, αφού ευστόχησε σε τέσσερις διαδοχικές βολές και έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Ντε Κολό στην τελευταία φάση του αγώνα.

Βίρτους Μπολόνια – Μπασκόνια 88-83

Το ματς ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, αν και η Βίρτους φάνηκε να το ελέγχει. Ο Μπελινέλι (15 π.) έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο όταν η Μπασκόνια πλησίασε στους δύο πόντους (75-73) για το 78-73. Τρεις βολές του Τεόντοσιτς (17 π.) μετέτρεψαν το εύθραυστο 81-76, σε 84-76 με 1:25 στο ρολόι και από κει και πέρα οι Ιταλοί κράτησαν την ψυχραιμία τους και ήταν εύστοχοι στις βολές για να φτάσουν στη νίκη.

Μπαρτσελόνα – Μονακό 80-70

Παρ’ ότι η Μονακό κυνηγούσε σε όλο το παιχνίδι το σκορ, παρέμεινε ανταγωνιστική, αλλά δεν βρήκε τις επιθετικές λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, μολονότι… μασούσε σίδερα στην άμυνα. Με λέι απ του Χίγκινς (12 π.) η διάφορα πήγε στους 11 πόντους (76-65) 01:50 από τη λήξη και η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε τη νίκη.