Euroleague: Η Φενέρ αντεπιτίθεται - Σημαντικές νίκες για τη Ρεάλ και την υπερηχητική Μπασκόνια

Η Φενέρ διέλυσε την Μπολόνια στην Κωνσταντινούπολη, η Ρεάλ πέρασε από τη Λιόν και η Μπασκόνια πήρε…χαλαρά τον ισπανικό εμφύλιο.

Η επιστροφή του Νεμάνια Μπιελίτσα και ο τραυματισμός του Έντι Ταβάρες μαζί, φυσικά, με τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο ήταν τα γεγονότα της βραδιάς στη Euroleague. Η Μπασκόνια διέλυσε με 39 πόντους διαφορά τη Βαλένθια ξεπερνώντας το +32 της Φενέρ επί της Βίρτους.

Φενερμπαχτσέ – Βίρτους Μπολόνια 104-72

Ο νεοαποκτηθείς Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν αγωνίστηκε, ο Νεμάνια Μπιελίτσα ντεμπουτάρισε και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη  με 20/40 τρίποντα δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε περίπατο απέναντι στην Μπολόνια. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι είχαν εξασφαλίσει διαφορά 17 πόντων την οποία διεύρυναν στη συνέχεια.

Ο Νικ Καλάθης είχε 11 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Μπελινέλι έβαλε 18 με 6/9 τρίποντα.

Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 71-75

Παρότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Βιλερμπάν πάλεψε για τη νίκη και έφτασε την διαφορά στο καλάθι (64-66) με 6:22  να απομένουν, άλλα τα τελευταία λεπτά δεν είχε τις λύσεις και με οκτώ πόντους του Ντεκ (από τους 12 που έβαλε συνολικά) σ’ αυτό το διάστημα, οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη.

Ανησυχία προκάλεσε στη Ρεάλ ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Έντι Ταβάρες, 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Μπασκόνια – Βαλένθια 114-75

Ακόμα βάζει καλάθια η Μπασκόνια, που διέλυσε τη Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο φτάνοντας τους 100 πόντους 6 λεπτά πριν από τη λήξη. Έξι παίκτες των γηπεδούχων σημείωσαν πάνω από 14 πόντους!