Μπακς - Σίξερς 130-133: Τέλος το νικηφόρο σερί για το Μιλγουόκι παρά τους 34 πόντους του Γιάννη

twitter

Οι Μπακς, παρά τους 34 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, έχασαν το νικηφόρο σερί που διατηρούσαν επί 16 αγώνες, γνωρίζοντας την ήττα από τους Σίξερς, που πέτυχαν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, με τον Τζέιμς Χάρντεν να κάνει μεγάλο παιχνίδι με 38 πόντους και 10 ασίστ.

Tέλος στο νικηφόρο σερί των 16 αγώνων για τους Μπακς έβαλαν οι Σίξερς, επικρατώντας με 133-130 στο Fizerv Forum, πετυχαίνοντας 48 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ανατρέποντας το διαφορά των +18 πόντων που διατηρούσε η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

O «Greek Freak» σταμάτησε στους 34 πόντους με 16/18 βολές, 9/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 7 λάθη στα 35′ που αγωνίστηκε. Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα και 13 ασίστ, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε επίσης 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γκρέισον Άλεν έφτασε τους 20.

Απέναντί τους είχαν έναν εκπληκτικό Τζέιμς Χάρντεν που πέτυχε 38 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Τζοέλ Εμπίντ σημείωσε 31 πόντους και 10 ασίστ και ο Ταϊρίς Μάξι 26 πόντους.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο, ενώ καθ΄όλη τη διάρκειά του, το Μιλγουόκι ήταν μπροστά στο σκορ. Η ομάδα της Φιλαδέλφεια ισοφάρισε αρχικά σε σε 108-108 με τον Τζορτζ Νιάνγκ και πήρε προβάδισμα χάρη στα συνεχόμενα τρίποντα των Χάρντεν και Εμπίντ για το 125-127, διατηρώντας το ως το φινάλε.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-29, 59-53, 99-85, 130-133

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (13 ριμπάουντ, 7 λάθη), Λόπεζ 26 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 23 (4 τρίποντα, 13 ασίστ), Κόνατον 1, Άλεν 20 (6/8 τρίποντα), Κράουντερ 2, Πόρτις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μίντλετον 6 (2/8 σουτ), Κάρτερ 3 (1), Ινγκλς 5 (1)

Φιλαντέλφεια Σίξερς (Ντοκ Ρίβερς): Τάκερ 2, Χάρις 3 (1), Εμπίντ 31 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάξι 26 (2), Χάρντεν 38 (11/26 σουτ, 5/9 τρίποντα, 11/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΝτάνιελς 8 (1), Νιάνγκ 16 (5/6 τρίποντα), Ριντ 4, Μίλτον, Μέλτον 5 (1)