Κολοσσός - Ολυμπιακός 79-80: Μόνο ο... τιτάνας Βεζένκοφ θα μπορούσε να γονατίσει τον απίθανο Κολοσσό!

O υπέροχος Κολοσσός απείλησε να γκρεμίσει το ιστορικό αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Basket League, αλλά ο κορυφαίος παίκτης της Ευρώπης, ο απίστευτος Σάσα Βεζένκοφ υπέγραψε μια… ραψωδία 33 πόντων και επέτρεψε στους Πειραιώτες να φύγουν αλώβητοι από τη Ρόδο!

Τρεις μέρες μετά από μια δύσκολη βραδιά στο ΜΙλάνο, η σαφώς επηρεασμένη από το τραγικό δυστύχημα των Τεμπών ομάδα του Ολυμπιακού, κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον φιλόδοξο και πεισματάρη Κολοσσό στη Ρόδο, για να αποδράσει τελικά με νίκη στον πόντο χάρη στον τεράστιο Σάσα Βεζένκοφ που καθάρισε με 33 πόντους συνολικά και τεράστιο τρίποντο στην τελευταία φάση του ματς.

Ήταν αναμενόμενο ότι θα γίνει μάχη και αυτό έγινε σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης. Ειδικά στο πρώτο μέρος, στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει τα δικά της «θέλω» στο παρκέ. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που αγωνίστηκαν για δεύτερη στη σειρά φορά με μαύρες εμφανίσεις, δεν κατάφεραν να πιάσουν το γνωστό τους γρήγορο ρυθμό, ενώ ζορίστηκαν αρκετά και στην επίθεση, λόγω της παθιασμένης άμυνας των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους στα μισά του δεύτερου 10λέπτου, ενώ το πρώτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με έναν (22-23).

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήγαν με πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων στα αποδυτήρια, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και ασταθή εικόνα στην άμυνα (38-34).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρους με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα να σφίγγουν περισσότερο την άμυνά τους και να είναι πιο ανθεκτικοί στην επίθεση, ενώ έβαλαν και ορισμένα μεγάλα σουτ, όπως αυτό που θα δείτε με τον Κάνααν.

Για να ακολουθήσει ένα ακόμη τεράστιο τρίποντο του Βεζένκοφ με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά, μετά από ώρα, κεφάλι στο σκορ στο 2ο λεπτό της 4ης περιόδου.

Στα τελευταία 8 λεπτά η μάχη κορυφώθηκε, με καλάθια και εναλλαγές στο σκορ εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν ούτε στιγμή και προέβαλαν σθεναρή αντίσταση.

Το θρίλερ κράτησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στη νίκη στην κόψη του ξυραφιού, με ένα τρίποντο του… Κολοσσού Βεζένκοφ πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.