Μονακό – Παναθηναϊκός 84-70 : Για τρία δεκάλεπτα ήταν καλός, αλλά μετά κατέρρευσε

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε και οφείλει να παρουσιάσει ένα διαφορετικό πρόσωπο με τον Ερυθρό Αστέρα.

Για τρία δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός, αλλά τα πολλά λάθη και τα επιθετικά ριμπάουντ της Μονακό τον “πλήγωσαν”. Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο. Εχασε 84-70 από την Μονακό και έφτασε στην 6η σερί του ήττα.

Ο Πονίτκα πόσταρε, αλλά ο Μοτιεγιούνας και ο Ντιαλό δημιούργησαν ρήγματα

Οι «πράσινοι» πόσταραν από την αρχή του αγώνα για να μπορέσουν να κοντρολάρουν τον ρυθμό. Με κύριο εκφραστή τον Πονίτκα αναζήτησαν τα μις-ματς και τα πήγαν καλά, αλλά στην άμυνα είχαν θέματα. Ειδικά με τον Μοτιεγιούνας που «χτυπούσε» μέσα και έξω από το καλάθι.

Ο Ντιαλό εμφανίστηκε και δημιούργησε έξτρα προβλήματα στους «πράσινους» με τον Οκόμπο να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο -7 (21-14 στο 9’). Οι «πράσινοι» είχαν θέματα στην άμυνά τους και στα αμυντικά ριμπάουντ με τον Γκριγκόνις να κλείνει τη διαφορά στους 4 (21-17 στο 10’).

Λόιντ-Οκόμπο και χαμένα ριμπάουντ, αλλά στο φινάλε έδωσε ανάσες ο Τόμας

Οι «πράσινοι» δεν είχαν ρυθμό σε άμυνα και σε επίθεση στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου. Λόιντ-Οκόμπο, επιθετικά ριμπάουντ της Μονακό και μερικά λάθη, ανάγκασαν τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να βρεθούν στο -12 (42-30 στο 18’) με τον Ελληνα κόουτς να χρησιμοποιεί κατά διαστήματα στο «5» τον Γουίλιαμς.

Ο Γκριγκόνις έδειξε ζωηράδα, αλλά φορτώθηκε με 3 φάουλ τη στιγμή που ο Μπέικον ήταν στο… μηδέν. Ο Τόμας πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός γκαρντ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 9 πόντους με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -6 (42-36).

Ο Μπέικον… αφυπνίστηκε, αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο η Μονακό ανέβασε στροφές

Η «αφύπνιση» του Μπέικον. Ο Αμερικανός «μπόμπερ» ήταν στο απόλυτο… μηδέν με 0/3 σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Όμως μπήκε… φουριόζος και με 4/4 σουτ (10 γρήγορους πόντους) έδωσε λύσεις μαζί με τον σταθερό Πονίτκα. Ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα (51-51 στο 25’) έχοντας ενέργεια στην επίθεση.

Όμως η Μονακό είχε απαντήσεις. Εβγαλε ενέργεια σε άμυνα και σε επίθεση. Ο Τζέιμς ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα και ο Ντιάλο με τον Λόιντ έστειλαν την διαφορά στους 7 πόντους (64-57) τη στιγμή που ο Λι έδινε λύσεις με τα φλότερ του.

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και… τέλος

Για 5′ ο Παναθηναϊκός ήταν άποντος στην τελευταία περίοδο. Δεν είχε καθαρό μυαλό και δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το περιορίσει. Δέχθηκε ένα σερί 7-0 και η διαφορά έφτασε στους 14 (71-57 στο 35′). Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία. Με καλάθι του Ντιάλο η διαφορά έφτασε στους 18 (77-59 στο 36′).

Τα πάντα είχαν τελειώσει. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… καταστροφικό. Ο Παναθηναϊκός έχασε 84-70 από την Μονακό και καλείται κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα να παρουσιάσει ένα διαφορετικό πρόσωπο.