Μακάμπι Τελ Αβίβ - Φενέρμπαχτσε 78-74: Ήττα της Φενέρ με... αόρατο Ντόρσεϊ

AMNA

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε μόλις 4:36′ όντας άποντος και μη καταφέρνοντας να βοηθήσει σε κανένα βαθμό την ομάδα του η οποία γνώρισε την ήττα στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι του Κάτας.

Όταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ αγωνίζεται στο Ισραήλ και τη «Menora Mivtachim Arena», είναι τουλάχιστον ομάδα οκτάδας. Κάτι τέτοιο απέδειξε και σήμερα κόντρα στην… ελληνική Φενέρμπαχτσε με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να αφίχθηκε τελευταίος στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο ομογενής γκαρντ είδε όλο το πρώτο ημίχρονο από το βάθος του πάγκου. Ο προπονητής του τον επέλεξε στην τρίτη περίοδο μήπως καταφέρει να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού όμως εκείνος δεν τον δικαίωσε. Ξεκίνησε με άστοχη βολή, έπειτα μια βολή που… ακυρώθηκε καθώς δεν έπρεπε να εκτελεστεί και ένα άστοχο τρίποντο πράγμα που οδήγησε στο να δει και την τέταρτη περίοδο από τον πάγκο.

Εκεί όλα έδειχναν ότι η Μακάμπι θα καθάριζε το παιχνίδι, όμως ένα 0-10 σερί των φιλοξενούμενων με πρωταγωνιστές τους Γκούντουριτς και Μπιέλιτσα έφερε ξανά το ματς στα ίσα (71-71) με δύο λεπτά να απομένουν. Ένα γκολ-φάουλ του Μπόλντγουιν έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τη Μακάμπι, ο Γκούντουριτς μείωσε όμως δύο λάθη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Αρχικά ο Κόλσον τράκαρε στη στεφάνη σε drive από την baseline, όμως ο Γκούντουριτς στην επόμενη φάση έκανε λάθος πάσα την οποία έκλεψε ο δαιμόνιος Ντι Μπαρτολομέο. Η Μακάμπι ήταν ψύχραιμη στο παιχνίδι των ελεύθερων βολών του φινάλε και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους περιφερειακούς της Μακάμπι (Μπράουν 21π, Μπόλντγουιν 15π, Ντι Μπαρτολομέο 10π. 6ρ.), τον εξαιρετικά βελτιωμένο Σόρκιν (10π. 5ρ.) αλλά και τον καθοριστικό στην τέταρτη περίοδο Κόλσον (10π. 7ρ.). Χέιζ-Ντέιβις (16π. 5ρ.), Πιέρ (15π. 8ρ.) και Μότλεϊ (12π. 7ρ.) ήταν οι διακριθέντες της ομάδας του Ιτούδη.