ΑΕΚ-Κολοσσός 95-89: Και οι Ελληνες είναι ωραίοι

EUROKINISSI

Ο «Δικέφαλος» πέταγε φωτιές στην επίθεση, ο περσινός… Ροδίτης Γουίλιαμς έβαλε 21 πόντους, μα τη διαφορά την έκαναν οι Γόντικας, Γιάνκοβιτς και Φλιώνης. Ανέβασμα στο 11-7, τρίτος μαζί με το Περιστέρι.

Αν μεσοβδόμαδα το «διπλό» στο Λιμόζ ήρθε με ωραίους τους νέους, τους νεοαποκτηθέντες δηλαδή Λεμάρ και Οριόλα, το 95-89 της ΑΕΚ επί του Κολοσσού ήρθε κυρίως χάρη στο ελληνικό αίμα. Εντάξει, και χάρη στον περσινό «Ροδίτη» Κένι Γουίλιαμς, των 21 πόντων, τριών ριμπάουντ και τριών ασίστ.

Ο γενικά καλός Γόντικας ήταν… καυτός στην τρίτη περίοδο, οπότε και «έχτισε» σημαντική διαφορά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ολοκληρώνοντας την εμφάνισή του με 17 πόντους. Ο Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 14 με 5 ριμπάουντ, ο Φλιώνης κατέγραψε 10-4-6. Από την άλλη ο Σταρκς έριξε 20άρα και ο Ντίξον πρόσθεσε 12 ποντάκια. Κομβικά τα 18 επιθετικά ριμπάουντ των νικητών, που ανέβηκαν στο 11-7 στην Α1.

Χωρίς τον Μίτσελ, που προέρχεται από τραυματισμό και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί εν όψει Γαλατασαράι την Τετάρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο «Δικέφαλος» 8-0 στο δίλεπτο. Πλησιάστηκε άμεσα στον πόντο (10-9), πήγε στο 32-26, δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου τούτη τη φορά, μα εκεί πήρε φωτιά ο Σταρκς.

Οκτώ αδιάλειπτοι πόντοι από τον Αμερικανό σούτινγκ γκαρντ, 9-0 η παρέα του, 35-32 μπροστά οι νησιώτες. Πρόσκαιρο το προβάδισμα. Το έχασαν αμέσως, στην ανάπαυλα πήγαμε με «κτρινόμαυρο» 51-46.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν φανταστικά ποσοστά, με 71% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, μα είχαν πετάξει οκτώ βολές (11/19) και κυρίως πληγώνονταν στα ριμπάουντ. Οι αντίπαλοί τους είχαν περισσότερα επιθετικά (11) από αμυντικά (8), με τον -περιφερειακό- Γιάνκοβιτς να έχει ανανεώσει τρεις επιθέσεις.

Ακόμα πιο ορμητικοί οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μπήκαν εμφανώς για να καθαρίσουν τη νίκη. Και το έκαναν, με μπροστάρη τον Γόντικα: εννιά πόντοι ο διεθνής ψηλός, πέντε ο διεθνής γκαρντ Φλιώνης, να το 65-50 έπειτα από μόλις τρία λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αγώνα.

Αλλα δύο καλάθια ο Γόντικας, που τελείωνε όλες τις φάσεις κάτω από το καλάθι, στην εξίσωση μπήκε και ο Στριέλνιεκς, εκτόξευση του σκορ στο 74-58 στο 26’. Σερί 7-0 οι Ροδίτες, νέο τρίποντο ο Στρέλνιεκς, το ματσάκι ήταν φανερό ότι δεν γύριζε με τους τελευταίους να μην παίζουν άμυνα.

Επαιξαν… λοιπόν, με επιμέρους 9-2 μείωσαν 85-80, μα περαιτέρω πλησίασμα στο σκορ δεν υπήρξε. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε προς το τέλος και τον Ντίξον να αποχωρεί τραυματίας, έχοντας γυρίσει το πόδι του.