Ολυμπιακός - Προμηθέας 89-77: Νίκησε την... διαβολεμένη κούραση και έφτασε σε ιστορικό 50-0!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει στο Φάληρο εκτός από τον Προμηθέα και την κόπωση της διαβολοβδομάδας, ζορίστηκε αρκετά από τους εξαιρετικούς Πατρινούς, αλλά προσέθεσε άλλη μια νίκη (89-77 ) στο σακούλι του και έφτασε το θρυλικό αήττητό του στις εγχώριες διοργανώσεις στο 50-0!

Υπάρχουν παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος στα οποία η κούραση μοιάζει να είναι ο δυσκολότερος αντίπαλος που καλείται να ξεπεράσει ο Ολυμπιακός κατά τη διάρκεια της σεζόν. Ιδιαίτερα σε αγωνιστικές που βρίσκονται στο φινάλε διαβολοβδομάδας της Euroleague, υπάρχουν στιγμές των αγώνων που ο συγκεκριμένος αντίπαλος μοιάζει… ανίκητος.

Αυτό, ακριβώς συνέβη και στην κυριακάτικη αναμέτρηση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Προμηθέα. Η διάθεση υπήρχε, η όρεξη επίσης, αλλά η κούραση ήταν εμφανής στις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» παικτών και αποτυπώθηκε – εκτός των άλλων – και στην αστοχία στα σουτ 3 πόντων (8/35).

Αποτέλεσμα ήταν ο Προμηθέας να σταθεί άκρως ανταγωνιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και τις άγριες διαθέσεις με τις οποίες μπαίνει στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου), αλλά τελικά να λυγίσει φυσιολογικά στην τέταρτη περίοδο με 89-77.

Με το πόδι στο γκάζι…

Παρά το γεγονός ότι οι πρωταθλητές προέρχονταν από μια απαιτητική και κοπιαστική διαβολοβδομάδα, για πολλοστή φορά το τελευταίο δίμηνο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε σε αγώνα του με το πόδι πατημένο στο γκάζι! Όπως συνέβη και το βράδυ της Πέμπτης όταν οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν… καπνός από την πρώτη περιόδο (προηγούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Μπάγερν με 15-0), έτσι και με τους Πατρινούς έτρεχαν με υπερβολική ταχύτητα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 26-17.

Με τον Φαλ να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και τους Βεζένκοφ, Κέινααν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, προσφέροντας υψηλής ποιότητας θέαμα στους φίλους τους.

Όχι ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν κομπάρσοι στο παρκέ. Κάθε άλλο. Η εξαιρετική ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ είχε και τις δικές της στιγμές που προκάλεσαν το χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού.

Με τον Κάουαν, τον Μουράτο και τον  «καυτό» Τόμασαν να ηγούνται του σκοραρίσματος, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε ένα κακό πεντάλεπτο των Πειραιωτών στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μείωσαν στους 9 πόντους, και ήταν ολοφάνερο ότι επιχειρούσαν να επενδύσουν στη φυσιολογική κούραση των «ερυθρόλευκων».

Έγινε ντέρμπι, αλλά στο φινάλε μίλησε η διαφορά κλάσης

Κάπως έτσι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… μίνι ντέρμπι στην τρίτη περίοδο. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν να ροκανίζουν περισσότερο τη διαφορά, και χάρη σε απίθανα τρίποντα του Μουράτου έφτασαν τη διαφορά στο σκορ ακόμη και σε απόσταση ενός σουτ (57-54 με τρίποντο του εξαιρετικού Ντάνγκουμπιτς, ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του γ’ δεκαλέπτου).

Όση αντίσταση κι αν πρόβαλλαν οι παίκτες του Χριστόπουλου, βέβαια, ήταν αδύνατο να αποφύγουν τη φυσιολογική ήττα.

Ο Ολυμπιακός βρήκε στην τέταρτη περίοδο κρίσιμα μακρινά σουτ με Λαρεντζάκη και Πίτερς, αποκατέστησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε τελικά στην επικράτηση με το τελικό 89-77, διευρύνοντας το ιστορικό του αήττητο σερί στις εγχώριες διοργανώσεις στο απίθανο 50-0!