Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Αν έχεις άμυνα, μπορείς να αποδράσεις!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε λογική στο παιχνίδι του και νίκησε 86-82 την Βιλερμπάν. Αγωνία για Πονίτκα που υπέστη διάστρεμμα ενόψει ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, είχε καθαρό μυαλό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με μπροστάρη τον Λι, απέδρασε από την Γαλλία (86-82). Αγωνία για τον Πονίτκα που υπέστη διάστρεμμα και θα κάνει αγώνα δρόμου για το ματς με τον Ολυμπιακό.

Ανεβασμένος ρυθμός με τον Γκουντάιτις να δίνει λύσεις και τον Φαλ να απαντάει

Το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο με πολλά σουτ στις αρχές των επιθέσεων. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν υπόθεση των ψηλών. Του Γκουντάιτις και του Φαλ. Ο Παναθηναϊκός τροφοδότησε στο ποστ τον Λιθουανό σέντερ (13-11 στο 6’ υπέρ των «πράσινων»), ο οποίος αναγκάστηκε να κάτσει στον πάγκο με 2 φάουλ.

Η κυριαρχία των Γάλλων στα ριμπάουντ και κυρίως ο Φαλ που δεν είχε αντίπαλο δημιούργησαν πρόβλημα στους «πράσινους». Ο Γουίλιαμς έγραψε το +2 (18-16 στο 7’), αλλά τα τρίποντα των Νουά-Ντιό έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο -6 (26-20).

Ο Πονίτκα έδωσε το έναυσμα, αλλά υπέστη διάστρεμμα, όμως ο Παναθηναϊκός άντεξε χωρίς σέντερ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον τρομερό Πονίτκα (Μποχωρίδης, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις η τετράδα) οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή. Ο Πολωνός γκαρντ/φόργουορντ έδωσε λύσεις σε άμυνα/οργάνωση και ο Παναθηναϊκός με ένα επί μέρους σκορ 16-3 έφτασε τη διαφορά στους 7 (36-29 στο 15’).

Η κοκορομαχία του Ντι Μποστ με τον Παπαγιάννη (ο Αμερικανός γκαρντ προκάλεσε τον Μαντζούκα και ο Ελληνας σέντερ υπερασπίστηκε τον συμπαίκτη του) οδήγησε στο 3ο φάουλ του αρχηγού. Ετσι ο Μαντζούκας έπαιξε στο «5» ενώ ο Πονίτκα χτύπησε και αποσύρθηκε στον πάγκο (υπέστη διάστρεμμα δεξιάς ποδοκνημικής). Λάιτι και Πονς μείωσαν στον πόντο (36-35 στο 16’), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε. Με τους Μπέικον-Γουίλιαμς-Λι πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (52-43).

Ο Λι έδωσε λύσεις ενώ η άμυνα ήταν αυτή που κράτησε τον Παναθηναϊκό στο +8

Παρά τον τραυματισμό του Πονίτκα ο οποίος υπέστη διάστρεμμα δεξιάς ποδοκνημικής, ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι. Ο Λι με τον Τόμας έδωσαν λύσεις για τους «πράσινους» που έφτασαν την διαφορά στους 11 πόντους (61-50 στο 23’) με σήμα κατατεθέν την άμυνα.

Η Βιλερμπάν αντέδρασε με τους Τάιους-Ομπάσοχαν, αλλά ο Γουίλιαμς έδωσε λύσεις. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την 3η περίοδο στο +8 (70-62) με την άμυνα να του δίνει την ενέργεια που χρειαζόταν.

Είχε τον έλεγχο και απέδρασε παρά την πίεση των Γάλλων

Ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο είχε πέσει. Ομως ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τα ηνία του αγώνα με την άμυνά του και τον Λι να δίνει λύσεις, τον Μπέικον να είναι ομαδικός και τον Μαντζούκα να βοηθάει είτε στο “4” είτε στο “5” (74-64 στο 34′).

Ο Μπέικον έκανε αρκετή δουλειά και στα ριμπάουντ ενώ έβαλε ένα μεγάλο καλάθι-φάουλ (82-71 στο 37′) τη στιγμή που οι ΝτεΚολό-Φαλ-Νουά έδιναν λύσεις για τους Γάλλους (84-78 στο 39′). Παρά την πίεση της Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός νίκησε 86-82 τους Γάλλους και πλέον σκέφτεται το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.