Euroleague: Πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας η Μπάρτσα - Απομακρύνονται τα πλέι οφ για τον Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε στη Βαρκελώνη αλλά ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 85-79. Στο γερμανικό εμφύλιο, νικήτρια η Άλμπα με 76-75.

Ο Νικόλα Μίροτιτς είχε κέφια και η, χωρίς τον Χίγκινς, Μπάρτσα έστω και δύσκολα νίκησε τον, χωρίς Νέντοβιτς, Ερυθρό Αστέρα με 85-79, μια επιτυχία που την έφερε ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας για τα πλέι οφ.

Στο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο γερμανικές ομάδες, χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Άλμπα  νίκησε την Μπάγερν με 76-75.

Μπαρτσελόνα – Eρυθρός Αστέρας 85-79

Ο Αστέρας ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο ημίχρονο στα μακρινά σουτ, έχοντας 2/10 τρίποντα. Μοιραία, έχασε το μικρό προβάδισμα που πήρε στην αρχή και οι δύο ομάδες πήγαν αποδυτήρια με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 4 πόντους (40-36).

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 11 πόντους (50-39), αλλά σταδιακά ο Αστέρας την μάζεψε και μείωσε σε 57-55 στο 28′. Ο Γιασικεβίτσιους κάλεσε τάιμ-άουτ, αλλά ο Αστέρας συνέχισε το σερί, ισοφάρισε με τον Βιλντόσα και οι δύο ομάδες μπήκαν ισοπαλίες την τελευταία περίοδο.

Με ηγέτες τους Μίροτιτς και Βέσελι (από 21 πόντους έκαστος), η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (69-59), 7 λεπτά πριν από τη λήξη. Οι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 2:52 μείωσαν στο καλάθι (75-73) με βολές του Καμπάτσο. Ο Λαζάρεβιτς αστόχησε προ… κενής εστίας στο λέι-απ και ο Γιοκουμπάιτις τιμώρησε τον Ερυθρό Αστέρα με καλάθι και φάουλ, γράφοντας 78-73.

Το τρίποντο του Κάλινιτς στα 50” έγραψε το 83-76, ένα σουτ που έκρινε το παιχνίδι.

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 75-76

Στο ντέρμπι μεταξύ των δύο γερμανικών ομάδων, η Άλμπα με ηγέτη τον Λο που σημείωσε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (16 συνολικά), προηγήθηκε με 38-29, αλλά στα τελευταία 2:40 μέχρι τη λήξη της δεύτερης περιόδου, δέχτηκε ένα σερί 8-0, με αποτέλεσμα η υπέρ της δαφορά να μειωθεί στον πόντο (38-37).

Στο 25′ η Μπάγερν πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 47-46, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει και η Άλμπα πήρε και πάλι το προβάδισμα (64-63) στο 32′. Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, η Άλμπα προηγήθηκε με 74-71 δύο λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά δε σκόραρε ξανά και με τέσσερις πόντους του Γουίνστον η Μπάγερν προηγήθηκε  με 75-74. Ο Βέτσελ είχε τον τελευταίο λόγο για τους Βερολινεζους και με δίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 76-75.