Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-69: Πρώτο βήμα τίτλου οι «ερυθρόλευκες»

eurokinissi

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 76-69 στο ΣΕΦ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-1 στη σειρά, στον πρώτο μεταξύ τους τελικό με φόντο τον φετινό τίτλο της Α1 γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 76-69 στον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στη σειρά και χρειάζεται 2 νίκες για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σε μεγάλη ημέρα την Γκούσταφσον, που τελείωσε το παιχνίδι με με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η Νικολοπούλου είχε 13 και η Σταμολάμπρου 11. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε η Χριστινάκη με 24 πόντους και ακολούθησαν Κάρτερ με 15 και Σωτηρίου με 11.

Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να αποκτά για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων με ένα επιμέρους σκορ 7-1, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο  πήρε διαφορά 12 πόντων (74-62, 38’30”) φτάνοντας στη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 6 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκούσταφσον 24 (14 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 13 (8 ριμπάουντ), Διέλα 1, Σουκ 8

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα 3 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11 (3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ 15 (2), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 30 Μαρτίου στο «Π.Γιαννακόπουλος».