Φενερμπαχτσέ – Αρμάνι Μιλάνο 75-82: Ο Νέιπιερ και ο Μπάρον πλήγωσαν τον Ιτούδη

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ πυροβολούσε ασταμάτητα την άστοχη Φενερμπαχτσέ, που έχασε το μυαλό της στο δεύτερο ημίχρονο και πολλές από τις πιθανότητές της να βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Σημαντικό πλήγμα στις φιλοδοξίες της να αποκτήσει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ δέχτηκε η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη μετά την εντός έδρας ήττα της από την Αρμάνι Μιλάνο, που από την πλευρά της αύξησε τις πιθανότητές της να βρεθεί στην πρώτη οχτάδα.

Η Αρμάνι δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την, εκνευριστική για τους φιλάθλους της, αστοχία της Φενερμπαχτσέ.

Mε τους Τούρκους να έχουν 21/60 σουτ και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να παρακολουθεί από την εξέδρα, oι Ιταλοί ξέφυγαν με 11 πόντους (63-52) 7 λεπτά πριν από το φινάλε.

Οι Μότλεϊ (22 π.) και Γκούντουριτς (19 π.) ήταν οι μόνοι που πάλευαν για τους γηπεδούχους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να συγκρατήσουν το επιθετικό κρεσέντο του Νέιπιερ (26 π.) και του Λουγαγού-Καμπαρό (19 π.).

Το πέμπτο τρίποντο του πρώτου, με 1:55 να απομένουν έγραψε το 66-76. Καλάθι και φάουλ του Μότλεϊ και τρίποντο του Έντουαρντς κατέβασαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (72-76), αλλά η Αρμάνι είχε και πάλι τρίποντο με τον Μπάρον για το 72-79 στο 1:06, που με νέο καλάθι και φάουλ έκρινε το παιχνίδι.

Κακός ήταν ο Νικ Καλάθης με 0/5 σουτ, 2 ριμπ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 17-14, 17-24, 23-21