Παρτιζάν - Ολυμπιακός 90-75: Έλειπε ο στρατηγός... έστησε πάρτι ο Ζοτς

EUROKINISSI

Η αφηνιασμένη Παρτιζάν βρήκε… μπόσικο τον Ολυμπιακό χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο του και πήρε εκδίκηση για τη συντριβή της στο ΣΕΦ στην… Τούμπα του Βελιγραδίου (90-75) – Τα έσπασαν οι ερυθρόλευκοι με 3/20 τρίποντα.

Το έργο του Ολυμπιακού στη φλεγόμενη «Stark Arena» ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο και έγινε ακόμα δυσκολότερο αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας έμεινε στην Αθήνα λόγω ίωσης. Η Παρτιζάν βρήκε τους πρωτοπόρους ευάλωτους και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βλέπει τους παίκτες του να ελέγχουν το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του.

Ο Νάναλι (19π.) έβλεπε το καλάθι… βαρέλι, ο Πάντερ (17π.) έκανε πάρτι όσο δεν τον μάρκαρε ο Γουόκαπ, ο Έξουμ (15π. 4ασ. 3κλ.) πέρναγε όποιον έβρισκε και ο Λεσόρ (12π. 10ρ.) σκέπασε το καλάθι, ειδικά στο διάστημα που ο Φαλ έπαιρνε ανάσες. Γουόκαπ (8π. 9ασ. 2κλ.), Φαλ (13π. 6ρ.) και ΜακΚίσικ (21π.) οι μόνοι που ήταν στο κλίμα του αγώνα. Ατμόσφαιρα… Τούμπας δημιούργησαν οι οπαδοί της Παρτιζάν.

Η καλύτερη επίθεση της Euroleague δυσκόλεψε την άμυνα του Ολυμπιακού όσο ελάχιστοι

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Παρτιζάν ήθελε να εκμεταλλευτεί τον ενθουσιασμό της κερκίδας και ανέβασε το ρυθμό στα επίπεδα που της αρέσουν. Είτε με δίποντα είτε με τρίποντα, οι Σέρβοι κατάφερναν να βάζουν την μπάλα στο καλάθι με μεγάλη συχνότητα. Ο Ολυμπιακός, όμως, έμεινε κοντά τροφοδοτώντας διαρκώς τον Μουσταφά Φαλ με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο υψηλό 15-12.

Ακόμη και μετά το τάιμ άουτ οι Σέρβοι έβρισκαν διαρκώς λύσεις απέναντι στην επιεικώς μέτρια άμυνα των ερυθρόλευκων με τον Νάναλι να είναι ο πρωταγωνιστής τους. Οι παίκτες του Χρήστου Παππά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-22) εξαιτίας της δημιουργίας τους (10 ασίστ).

Όταν σκοράρεις μόλις 12 απέναντι στη χειρότερη άμυνα, κάτι δεν πάει καλά

Ο Τζέιμς Νάναλι συνέχισε να πυροβολεί στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, από την άλλη ο Κώστας Σλούκας ξεκίνησε με 0/2 λέι-απ και 2 λάθη και ως εκ τούτου η Παρτιζάν βρήκε διψήφια διαφορά (32-22) με το ρολόι να δείχνει 8 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα γι’ αυτό και επέστρεψε άρον άρον ο Γουόκαπ. Παρ’ όλα αυτά οι Σέρβοι είχαν βρει ρυθμό για τα καλά.

Η «δεύτερη» πεντάδα δεν κατάφερε σε κανένα βαθμό να αλλάξει το παιχνίδι υπέρ του Ολυμπιακού με την επίθεση να κολλά συνεχώς και τους παίκτες του Χρήστου Παππά, σήμερα, να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με 0/12 τρίποντα και να σκοράρουν μόλις 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο (48-34) απέναντι στην βάσει αριθμών χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης.

Με εξαιρετικό Γουόκαπ η άμυνα ξύπνησε αλλά η επίθεση δεν ακολούθησε

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν κατά πολύ διαφορετική, ειδικά στην άμυνα με τον Τόμας Γουόκαπ να είναι πραγματικά συγκλονιστικός. Για σχεδόν 6 λεπτά οι ερυθρόλευκοι δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι, μείωσαν τη διαφορά στο -4 (50-46) με τον Έξουμ να σπάει το ρόδι από την περίμετρο αμέσως μετά το τάιμ άουτ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Οι φωνές του Ζοτς και κυρίως η αντικατάσταση του Γουόκαπ για ανάσες, επανέφεραν το παιχνίδι στα μέτρα της Παρτιζάν η οποία ξαναβρήκε διψήφια διαφορά. Από ένα σημείο και μετά οι Πειραιώτες έχαναν ακόμη και… λέι-απ εκτός από τρίποντα με τον Κώστα Σλούκα να βρίσκει τη φόρμα του στις τελευταίες επιθέσεις και με συνεχόμενες διεισδύσεις να μην αφήνει τη διαφορά να ξεφύγει επικίνδυνα (60-52).

Ο Έξουμ έκανε ότι ήθελε την ευάλωτη ερυθρόλευκη άμυνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Ντάντε Έξουμ συνέχισε το προσωπικό του σόου και στο τέταρτο δεκάλεπτο περνώντας με κάθε τρόπο τον Λαρεντζάκη και όποιον καλούνταν να τον μαρκάρει με τους Παπαπέτρου και Λεσόρ να βρίσκουν και εκείνοι τις στιγμές τους. Ο Ολυμπιακός αρκέστηκε σε κάποιες εκλάμψεις των Σλούκα και ΜακΚίσικ, όμως η άμυνα σταμάτησε να λειτουργεί με τον Τζοέλ Μπολομπόι να είναι ακόμα χειρότερος του Ταρίκ Μπλακ που είχε περάσει στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κέβιν Πάντερ έχοντας ψυχολογία στα ύψη έβαζε σουτ ακόμη και από τα… 9 μέτρα και το μόνο ζητούμενο ήταν πλέον μόνο η τελική διαφορά καθώς τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ήταν να… σπάσουν το ρόδι από την περίμετρο με διαδοχικά τρίποντα του ΜακΚίσικ.