Μπάσκετ γυναικών: Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός, νίκη - θρίλερ με 66-61 στον τελικό με την Ελευθερία Μοσχάτου

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός με μία τρομερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο κατέκτησε το δεύτερο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του, επικρατώντας με 66-61 της Ελευθερίας Μοσχάτου, στον τελικό που διεξήχθη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του σημερινού τελικού του 26ου Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 4, που διεξήχθη στο κλειστό της Ζωφριάς, επικρατώντας με της Ελευθερίας Μοσχάτου και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο μπάσκετ γυναικών.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις “πράσινες” η Αρίκα Κάρτερ (19 πόντοι), που με καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο οδήγησε την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη στην νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Σε ένα παιχνίδι, του οποίου το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού οι «πράσινες» πέρασαν για πρώτη φορά μετά το 6ο λεπτό μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά χάρη στο τρίποντο της Κάρτερ (58-57), με την Καρακασίδου να απαντάει κάνοντας το 58-59 και η ίδια και πάλι το 58-61. Η Κάρτερ με νέο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τις «πράσινες» με 62-61  στα 52” πριν το φινάλε και στη συνέχεια με δύο εύστοχες βολές της Παυλοπούλου έγινε το 65-61, 10” πριν τη λήξη. Με μία εύστοχη βολή, η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το τελικό 66-61.

Tα δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου