Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 100-70: Την πλήρωσαν με «κατοστάρα» τα... αδέλφια της Παρτιζάν!

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ… πλήρωσε τα σπασμένα της ήττας του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι με τους «ερυθρόλευκους» να νικάνε δια περιπάτου 100-70 και να ζεσταίνουν τις μηχανές τους ενόψει της διαβολοβδομάδας που θα σφραγίσει το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs της Euroleague!

Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να επιστρέφει στην άκρη του πάγκου μετά από… απουσία μιας εβδομάδας, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League (20-0) και φτάνοντας τις 53 συνεχόμενες νίκες στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε συνεχόμενα λεπτά στον Κώστα Σλούκα (9π. 5ασ. 4λ.) συνεχίζοντας την… προετοιμασία του ηγέτη του ενόψει της συνέχειας και των Playoffs της Euroleague. Ο Σάσα Βεζένκοφ (26π. 5ρ. 4ασ.) σκόραρε για ακόμη μια φορά όπως και όποτε ήθελε καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (16π.) να… παίρνει την σκυτάλη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Βροχή τριπόντων και… όαση Βεζένκοφ στην πρώτη περίοδο, έσφιξαν οι άμυνες στη δεύτερη

Ο Αιζέια Κέινααν μπορεί να έλειπε καθώς γίνεται για δεύτερη φορά μπαμπάς, όμως η πρώτη περίοδος είχε λίγο από το στοιχείο του. Όπως και του Ντέιβιντ Ρίβερς, ο οποίος βρέθηκε στις court seats του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας με τον Ντάνο Αγγελόπουλο.

Οι παίκτες Μπαρτζώκα και Τακιανού ξεκίνησαν καυτοί από τα 6,75 έχοντας 4/5 και 4/6 τρίποντα, αντίστοιχα, σε διάστημα μόλις έξι λεπτών με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο αρκετά υψηλό 16-17.

Το επιθετικό σόου των δύο ομάδων συνεχίστηκε και μετά το τάιμ άουτ με τον Σάσα Βεζένκοφ να βλέπει το καλάθι… βαρέλι και να βάζει 15 πόντους, όντας μακράν ο καλύτερος της ομάδας του και γενικότερα της αναμέτρησης στην πρώτη περίοδο (30-22).

Στη δεύτερη περίοδο τη σκυτάλη πήρε ο Κώστας Σλούκας ο οποίος αγωνιζόμενος για 12 συνεχόμενα λεπτά (ξεκίνησε βασικός μαζί με τον Λούντζη), ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (37-22). Στη συνέχεια οι άμυνες έσφιξαν ως ένα βαθμό, πράγμα που δικαιολογεί το επί μέρους 19-8 του δεκαλέπτου. Το highlight του παιχνιδιού προσέφεραν ο Τζορτζ Πάπας με τον Τζοέλ Μπολομπόι στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (49-30).

Διαχείριση δυνάμεων και… φλεγόμενος Λαρεντζάκης στην τέταρτη περίοδο

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου συνέχισε με… χαμηλό ρυθμό όπως η δεύτερη περίοδος, αλλά και ορισμένα εντυπωσιακά καρφώματα από τους παίκτες του Φώτη Τακιανού. Με την υπόθεση νίκη να έχει καθαρίσει από νωρίς, ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούραζε παίκτες, δοκίμαζε διαφορετικά σχήματα (Πίτερς στο «3») προετοιμάζοντας την ομάδα του ενόψει διαβολοβδομάδας, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μειώνουν ελαφρώς τη διαφορά (66-52).

Τα χέρια κάπως… ελευθερώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες και ειδικότερα τον Ολυμπιακό να προσφέρουν σκορ και ορισμένες φορές και… θέαμα. Όταν ζεστάθηκαν οι Άλεκ Πίτερς και Γιαννούλης Λαρεντζάκης, η διαφορά ανέβηκε ξανά σε υψηλά επίπεδα φτάνοντας στο τελικό 100-70, το οποίο υπέγραψε ο Μιχάλης Λούντζης.