Ολυμπιακός - Βιλερμπάν 81-55: Και τώρα... καλώς ήλθατε στο ΣΕΦ!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο… χαλαρό τη Βιλερμπάν με 81-55, εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague και πλέον όποιος θέλει να τον αφήσει εκτός Κάουνας θα πρέπει να επιβιώσει στο «ηφαίστειο» του Φαλήρου!

Με τη Βιλερμπάν να μην αποδεικνύεται ούτε καν… ανταγωνιστική, ο Ολυμπιακός στην ουσία «έβγαλε την υποχρέωση» και με το παραπάνω κερδίζοντας τους Γάλλους με 81-55. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους παίκτες του να κάνουν διαχείριση δυνάμεων ενόψει του «ντέρμπι αιωνίων» της Παρασκευής και ταυτόχρονα να μην κινδυνεύουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τους, δικαιολογημένα, τελευταίους της Euroleague οι οποίοι παρατάχθηκαν με εννέα παίκτες και χωρίς τον αστέρα τους, Νάντο Ντε Κολό.

Ορεξάτο ξεκίνημα με ορισμένες… απροσεξίες στο τέλος της πρώτης περιόδου

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με όρεξη να καθαρίσει το παιχνίδι από τα πρώτα του κιόλας λεπτά. Ταχύτατη κυκλοφορία και καλά ποσοστά στις εκτελέσεις οδήγησαν σε ένα ενεργητικό 15 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο το οποίο σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα έφερε ένα ασφαλές +8 την ώρα του τηλεοπτικού τάιμ άουτ.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και μετά το τάιμ άουτ. Ο Ταρίκ Μπλακ ο οποίος ξεκίνησε αντί του Μουστάφα Φαλ που αισθάνθηκε μια αδιαθεσία, εξουδετέρωνε τον… Γιουσούφα Φαλ της Βιλερμπάν άλλοτε μόνος του άλλοτε με τη βοήθεια των συμπαικτών του. Τα τρία φάουλ του Κώστα Σλούκα και μερικές απροσεξίες στο τελευταίο λεπτό μετρίασαν κάπως την καλή εικόνα των ερυθρόλευκων στην πρώτη περίοδο (22-13).

Συνέχισε να τα σπάει από την περίμετρο αλλά δεν την πλήρωσε ακριβά

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα επίπεδα συγκέντρωσης έπεσαν ως ένα βαθμό στην άμυνα κάτι που εμπόδιζε την ομάδα να βρει ρυθμό και στην επίθεση με τα ποσοστά να πέφτουν κατακόρυφα και την μπάλα σαν να… τιμωρεί τους νωθρούς παίκτες του Μπαρτζώκα με τη Βιλερμπάν να ροκανίζει ελαφρώς τη διαφορά.

Αυτός που ξεκόλλησε τους γηπεδούχους ήταν… ο συνήθης ύποπτος τον τελευταίο μήνα, Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος με διαδοχικούς πόντους επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Γάλλοι βρήκαν κάποια εύστοχα σουτ από την περίμετρο, όμως δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς το ερυθρόλευκο καλάθι. Τα 2/14 τρίποντα των Πειραιωτών χτυπούσαν «καμπανάκι» ενόψει δευτέρου ημιχρόνου (37-29 σκορ ημιχρόνου).

Προσεκτική άμυνα και διαχείριση δυνάμεων ενόψει ντέρμπι

Τα «γκάζια» του Γιώργου Μπαρτζώκα στην ανάπαυλα λειτούργησαν για τα καλά με τους παίκτες του να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο με περίσσεια ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, όπως συνέβη και στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Γουόκαπ με τον Παπανικολάου ανέλαβαν να δώσουν το ρυθμό και οι συμπαίκτες τους ακολούθησαν με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο «φτωχό» 19-10 (56-39).

Με τη Βιλερμπάν να μην έχει καμία διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι, το μυαλό των ερυθρόλευκων ήταν στραμμένο στο «ντέρμπι αιωνίων» της Παρασκευής. Με τον Τζορτζ Πάπας να μπαίνει στα τελευταία λεπτά και να πετυχαίνει δύο βολές και ένα τρίποντο, σκόραραν και οι έντεκα που αγωνίστηκαν.