Κολοσσός – Παναθηναϊκός 59-96: Με άμυνα από... ατσάλι, απέδρασε από την Ρόδο

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε σκληράδα και πείσμα κόντρα στους Ροδίτες (96-59) έχοντας ως παίκτες-κλειδιά τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη-Αγραβάνη-Λι και τώρα σκέφτεται το ματς με την Αλμπα.

Ο Παναθηναϊκός είχε ενέργεια σε άμυνα και σε επίθεση, είχε διάρκεια, έβγαλε πείσμα κόντρα στον Κολοσσό (96-59) και έβγαλε με άνεση την εξ’ αναβολής υποχρέωση (για την 15η αγωνιστική) που είχε για το ελληνικό πρωτάθλημα. Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Αγραβάνης και Λι ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν.

Οι «πράσινοι» έβγαλαν ένταση στην άμυνα και με «όπλο» την κυριαρχία στα ριμπάουντ κατάφεραν να βγάλουν μερικές φάσεις μέσα στο καλάθι με τα αδέλφια Καλαϊτζάκη. Ταυτόχρονα ο Μπέικον έδωσε λύσεις με την ποιότητά του και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-10 στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Κολοσσό που πήρε μερικές ανάσες από τους Χρυσικόπουλο-Γιαννόπουλο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βγάζει σκληράδα στην άμυνα και να μην αφήνει εύκολα τους Ροδίτες να στοχεύσουν στο «ζωγραφιστό» του. Ταυτόχρονα οι «πράσινοι» είχαν 6 εύστοχα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Ο Λι έδωσε την ώθηση με 3/3 με τον Αγραβάνη να συνεχίζει μέσα και έξω από το καλάθι. Κόντρα στους Ντίξον-Χρυσικόπουλο, ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το +23 (52-29).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την ίδια ένταση στην άμυνα κάτι που ζητούσε συνεχώς ο Χρήστος Σερέλης. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν σούπερ αμυντικά και επιθετικά και έδωσε ξανά λύσεις με τον Μπέικον και τον Παπαγιάννη να βοηθούν. Κόντρα στους Ροδίτες που έπαιρναν ανάσες μόνο από τον Τιγκ. Οι «πράσινοι» έγραψαν το +32 (72-40 στο 30’).

Ναι μεν και η τέταρτη περίοδος να ήταν τυπική διαδικασία, αλλά ο Χρήστος Σερέλης ζητούσε συνεχώς από τους παίκτες του να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, να προσέχουν τα ριμπάουντ και να έχουν καλές συνεργασίας. Στην εξίσωση μπήκε και ο Γκριγκόνις. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι. Επιβλήθηκε 96-59 του Κολοσσού και στρέφεται στο ματς με την Αλμπα.