Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός 87-79: Ο δαίμονας Καμπάτσο έστειλε την πρωτιά στο ΣΕΦ

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο Βελιγράδι, αλλά στη συνέχεια… έχασε τον εαυτό του και ο μαγικός Φακούντο Καμπάτσο οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε σπουδαία νίκη γοήτρου με 87-79.

Αν ο Φακούντο Καμπάτσο έπαιζε από τη στιγμή που τον απέκτησε ο Ερυθρός Αστέρας, πιθανότατα οι Σέρβοι θα διεκδικούσαν την είσοδό τους στα Playoffs. Αυτό τουλάχιστον απέδειξαν κόντρα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό νικώντας τον με το εμφατικό 87-79.

Οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο οκτάλεπτο θύμισαν ως ένα βαθμό την ομάδα που φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας όμως από τη στιγμή που προηγήθηκαν με +11, μπλόκαραν στον απόλυτο βαθμό. Μόνο κέρδος τους η απόδοση του Κώστα Σλούκα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τόμας Γουόκαπ να προσπαθεί για ακόμη ένα παιχνίδι στον υπέρτατο βαθμό.

Όσο η μπάλα κυκλοφορούσε, έμπαιναν (μετά από καιρό) και τα σουτ

Για πρώτη φορά μετά από καιρό, μπήκαν τα σουτ στο ξεκίνημα ενός αγώνα. Δύο τρίποντα του Γουόκαπ και ένα του Κέινααν έδειξαν ότι ο Ολυμπιακός βρίσκει ξανά το χέρι του. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να χτυπήσει κυρίως με τον Ντόμπριτς όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση είτε τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι είτε από την περίμετρο, πράγμα που τους έδωσε ένα μικρό +7 την ώρα του τηλεοπτικού τάιμ άουτ (8-15).

Ακόμη και μετά το τάιμ άουτ η επίθεση συνέχισε να είναι υποδειγματική και τα ποσοστά των παικτών του Μπαρτζώκα ανέβηκαν ακόμη περισσότερο πράγμα που οδήγησε στην πρώτη διψήφια διαφορά (15-25). Από εκεί και πέρα, όμως, επήλθε μια… αλαζονεία στην επίθεση με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν δύσκολα σουτ μη βάζοντας την μπάλα στο καλάθι και τον Ερυθρό Αστέρα με… μαέστρο Καμπάτσο να μειώνει στο τέλος της πρώτης περιόδου χάρη σε buzzer beater του Πετρούσεφ (26-30).

Η «δεύτερη πεντάδα» πήρε… κάτω από τη βάση

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο Φακούντο Καμπάτσο συνέχισε να δημιουργεί το ένα ρήγμα μετά το άλλο (έκανε μέχρι και ποδιά στο Λαρεντζάκη) και η αναμέτρηση έγινε ένα σκληρό ντέρμπι. Από εκείνο το 6/8 με το οποίο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ακολούθησε ένα 0/7. Παρ’ όλα αυτά, λόγω της εξαιρετικής δουλειάς στα ριμπάουντ το προβάδισμα δε χάθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου.

Ακόμη και μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, όμως, η επίθεση είχε μπλοκάρει για τα καλά. Ο Μπολομπόι (επιστρατεύτηκε λόγω φάουλ του Μπλακ) δεν κατάφερε να βοηθήσει σε κανένα βαθμό, ο Λαρεντζάκης έχανε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Σλούκας είχε μπλοκαριστεί και οι Σέρβοι πήραν το προβάδισμα. Άρον άρον επανήλθαν Γουόκαπ και Φαλ ώστε να μην ξεφύγει ο Αστέρας και το κατάφεραν με τον ΜακΚίσικ να βάζει μπροστά την ομάδα του στο ημίχρονο με ακροβατικό λέι απ (45-47).

Ο Καμπάτσο έκανε ότι ήθελε και ο Ολυμπιακός είχε μπλοκάρει για τα καλά

Με τρίποντο και φάουλ του Βιλντόσα ξεκίνησε η τρίτη περίοδος και έκτοτε το παιχνίδι βρήκε φρενήρη ρυθμό κάτι που σε εκείνο το σημείο ευνοούσε ξεκάθαρα τον Ερυθρό Αστέρα. Η «τρέλα» των δύο Αργεντινών και η μαχητικότητα του Μάρτιν έβαλε φωτιά στην «Aleksandar Nikolic Hall» η οποία δεν ήταν και τόσο… φιλόξενη.

Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν πέντε λεπτά και οι λύσεις έπρεπε να δοθούν άμεσα μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ (54-48). Οι 11 πόντοι που ακολούθησαν ήταν προϊόν κυρίως του Κώστα Σλούκα, όμως σε καμία περίπτωση δεν ήταν αρκετοί. Το αντίδοτο για τον Καμπάτσο δεν είχε βρεθεί, οι 12 πόντοι δεν είναι επιθετική συγκομιδή που σου δίνουν νίκη και η τρίτη περίοδος ήταν αποκλειστικά σερβική (65-59).

Ο Χόλαντ ήταν ο συμπρωταγωνιστής του Καμπάτσο και τα ηρωικά Σλούκα και Γουόκαπ δεν έφταναν

Ο Καμπάτσο συνέχισε τα δικά του και στην τέταρτη περίοδο και παρ’ όλο που ο Κώστας Σλούκας αισθανόταν καλά, οι Σέρβοι έβρισκαν λύσεις παντού. Ο συμπρωταγωνιστής του «Φάκου» ήταν αυτή τη φορά ο Τζον Χόλαντ με τον Αμερικανό να κάνει ότι θέλει τον Λαρεντζάκη και να απαντά σε ότι έκανε η ερυθρόλευκη επίθεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έβγαινε τίποτα στους ερυθρόλευκους, έβγαιναν τα πάντα στους Σέρβους γι’ αυτό και δεν υπήρξε δρόμος επιστροφής. Ένα σουτ του Καμπάτσο μπροστά στον κρεμασμένο πάνω του, Φαλ, ήταν η χαριστική βολή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες και των δύο ομάδων χειροκρότησαν τους φίλους του Ερυθρού Αστέρα και εκείνοι ανταπέδωσαν τραγουδώντας το «είσαι στο μυαλό…».