Παναθηναϊκός-Αλμπα 84-88: Πικρό αντίο στο κοινό του, φινάλε ταιριαστό με όλη τη χρονιά

EUROKINISSI

Οι «πράσινοι» αποχαιρέτησαν τους φίλους τους στο κρύο ΟΑΚΑ με μία ακόμα ήττα, αδυνατώντας να δώσουν συνέχεια στις πρόσφατες ενθαρρυντικές εμφανίσεις. Αστόχησε ο Μπέικον στο τρίποντο για τη νίκη.

Προερχόμενος από την πιο ευρεία φετινή νίκη του, με 37 πόντους στη Ρόδο (επί ενός Κολοσσού που είχε ηττηθεί μονάχα από τον Ολυμπιακό εκεί, στον πόντο μάλιστα), ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στο κρύο και πάλι ΟΑΚΑ την «υπεύθυνη» για τη χειρότερη φετινή του ήττα.

Με 94-65 είχε διασυρθεί στο Βερολίνο και μπορεί να είχε χάσει και με 30 πόντους στην Κωνσταντινούπολη, άλλο όμως Αλμπα και άλλο Φενερμπαχτσέ. Ποιο… «τριφύλλι» εμφανίστηκε; Το πρώτο. Ελάχιστα καλά διαστήματα, πίσω στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ήττα 88-84 από μία εξίσου αδιάφορη ομάδα – και σίγουρα δίχως το δικό του ρόστερ.

Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Μπέικον με 16 πόντους και ο Γκριγκόνις με 15, διψήφιοι ήταν και οι Παπαγιάννης (13) και Λι (12). Με 5/20 τρίποντα εντούτοις και 10 τελικές πάσες για 12 λάθη, πώς να κερδίσεις; Ο Μπέικον πήρε για πολλοστή φορά το τελευταίο σουτ και βρήκε σίδερο, πρώτος σκόρερ της Αλμπα ήταν ο Λο με 14 πόντους.

Αμυνα με τα μάτια, ο… λάθος Λευτέρης

Οπως αναμενόταν, οι ανέτοιμοι Γουόλτερς και Πονίτκα έμειναν εκτός δωδεκάδας, ενώ από την άλλη πλευρά έλειψε πάλι ο Πρότσιντα, όπως και ο Μπλατ. Μόνο που ανέτοιμοι εμφανίστηκαν γενικότερα οι «πράσινοι» και προτού συμπληρωθεί τετράλεπτο, έχαναν 12-2.

Μερικές γρήγορες επιθέσεις με αποδέκτη χαμηλά τον Γουίλιαμς έφεραν πρόσκαιρη μείωση 14-11. Αμυνα έπαιζε μονάχα ο Λι, μα κι αυτός ήταν ο αδύναμος κρίκος επιθετικά, καθυστερώντας με την μπάλα στα χέρια και αδυνατώντας να δημιουργήσει.

Σκορ δεκαλέπτου 25-17 για τους «κίτρινους», με 1/8 τρίποντα για το «τριφύλλι». Μέχρι να ξεκινήσει η δεύτερη περίοδος, ένας φίλαθλος ονόματι Λευτέρης ευστόχησε με την πρώτη από τη σέντρα και κέρδισε μια μηχανή εσπρέσο. Οι συνωνόματοι Μποχωρίδης και Μαντζούκας μπήκαν επίσης κρύοι, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους του 34-20.

Επιστροφή από τη γραμμή, αφύπνιση Μπέικον

Ο Κουμάτζε έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι με αντίπαλο τον Γκουντάιτις, εν τέλει η διαφορά έπεσε στους 3 (41-38) με 14 από τους 18 πόντους να έρχονται με βολές! Οι Γερμανοί συμπλήρωσαν γρήγορα πέντε φάουλ κι εξακολούθησαν να τα κάνουν εύκολα, με τον Γκριγκόνις (8/10 β. έως τότε) να τα παίρνει έξυπνα.

Χαμένες μάχες του Αγραβάνη και 45-38, ημίχρονο στο 49-42. Ο Παναθηναϊκός δεν προηγήθηκε μετά το αρχικό 2-0. Με 2/9 σουτ από τα 6,75 μ., τον Μπέικον με 0/3 σουτ και κυρίως με όλες κι όλες 5 ασίστ για 7 λάθη, και πάλι καλά να έλεγε.

Προσωπικό σερί 6-0 του Μπέικον έφερε μείωση στο 53-50, αντί όμως να πάρει γκολ-φάουλ σε δύο καλάθια του, πήρε… τεχνική για διαμαρτυρία. Είδε και ο Παπαγιάννης «Τ» προτού η παρέα του προσπεράσει επιτέλους 57-56 με τρίποντο του Λι. Ο καυτός Μπέικον έγραψε το 68-63 φτάνοντας τους 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, η οποία έληξε ωστόσο με τρίποντο του Σμιθ (68-66).

Ο γνωστός «ύπνος», ξυπνητήρι από Παπαγιάννη, αλλά…

Δεν έλεγαν όμως οι παίκτες του Σερέλη να μπουν καλά έστω σε ένα δεκάλεπτο. Για τέταρτο συναπτό ξεκίνησαν κοιμισμένοι και έμειναν πίσω 75-71. Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίποντο και στο καπάκι με χουκ, βάζοντας πλάτη τον προσωπικό του αντίπαλο, έβαλε και την ομάδα του μπροστά.

Το προσωπικό του σερί έφτασε το 7-0 με κάρφωμα ύστερα από ωραία ενέργεια του Μπέικον, το «πράσινο» επεκτάθηκε στο 9-0 (80-75). Αγραβάνης και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με άμυνες και το πάθος τους βοήθησαν κι αυτοί, αλλά οι Βερολινέζοι πλησίασαν στον πόντο με τον Σίκμα (83-82).

Ο Αγραβάνης έχασε δύο σουτ και μία βολή, ο Λο ισοφάρισε 84-84 και μετά από άστοχο σουτ του Μπέικον από το ύψος των βολών, πάλι ο Γερμανός γκαρντ από τη γραμμή έβαλε μπροστά 86-84 την ομάδα του Ισραελ Γκονζάλες. Στον Μπέικον η μπάλα για το υπό πίεση τρίποντο στο φινάλε, όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις άστοχος ο Αμερικανός. Ο Γουέτζελ με νέες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.