Περιστέρι-Παναθηναϊκός 96-89: Φτερουγίζει η ομάδα του Σπανούλη, «πράσινο» κώμα

EUROKINISSI

Πανάξια νίκη και πανάξια τρίτο το Περιστέρι, που σκοπεύει να πετάξει έξω τον οικτρό Παναθηναϊκό στους επικείμενους ημιτελικούς, αν αμφότεροι φτάσουν εκεί. Ο Ντένμον πήρε… ρεβάνς απέναντι στην πρώην του για το άστοχο τελευταίο σουτ στο ΟΑΚΑ.

Στον πρώτο γύρο είχε την ευκαιρία να σοκάρει το ΟΑΚΑ και να ολοκληρώσει τρελή ανατροπή από το -22, αλλά το δύσκολο σουτ του Ντένμον στο τέλος δεν βρήκε στόχο. Στο Κύπελλο έφτασε πιο μακριά, μέχρι τον τελικό.

Γιατί δηλαδή να μην ελπίζει το Περιστέρι ότι μπορεί να πετάξει έξω τον Παναθηναϊκό και στους ημιτελικούς της Α1 σε λίγες εβδομάδες, αν φτάσει έως εκεί (περνώντας την ΑΕΚ), από τη στιγμή που ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με νίκη 96-89 απέναντί του;

Ο Ντένμον έκανε τα πάντα για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ απέναντι στην παλιά του ομάδα, ο Χάμερ κατέγραψε αντίστοιχο 17-4-3, ο ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο Φρανσίσκο σημείωσε 15 πόντους και έδωσε 5 τελικές πάσες.

Αδιάφορο βαθμολογικά ήταν το ματσάκι για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, αδιάφοροι εμφανίστηκαν και οι παίκτες του. Ποιες εντυπώσεις να διασκεδαστούν από την εντός έδρας ήττα από την Αλμπα; Ποια αποφυγή έκτης ήττας στη ρέγκιουλαρ σίζον της Basket League;

Οι βασικοί ψηλοί Παπαγιάννης και Γουίλιαμς για πολλοστή φορά παρουσίασαν οικτρή εικόνα, η ομάδα τους σούταρε περισσότερα τρίποντα (11/33) από δίποντα (15/32), οι φιλότιμοι Λι (30 π.), Αγραβάνης (14) και Γκουντάιτις (11 π., 7 ρ.) δεν αρκούσαν…

Με το «τριφύλλι» επανεμφανίστηκε επιτέλους ο αποθεραπευθείς Πονίτκα, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ σε 12 λεπτά ενώ τον… διαδέχθηκε στη λίστα με τα διαστρέμματα ο Μαντζούκας. Από την άλλη απουσίασαν ο Πουλιανίτης και ο (δανεικός από τον Παναθηναϊκό) Χουγκάζ.

Οι κοιμισμένοι και η αντίδραση της second unit

Οπως έκαναν και στις τέσσερις περιόδους απέναντι στην Αλμπα, οι «πράσινοι» μπήκαν κοιμισμένοι και βρέθηκαν να χάνουν 10-0, έχοντας 0/7 σουτ. Εκαναν σεφτέ μετά το τετράλεπτο, στο 7’ είχαν πλησιάσει στον πόντο (12-11), μα στη λήξη του δεκάλεπτου έχαναν 21-15, έχοντας δεχτεί δύο τρίποντα από τον Χάμερ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Αμυνα, κυριαρχία των Γκουντάιτις-Αγραβάνη, που έπαιζαν (εν αντιθέσει με τον Παπαγιάννη) σαν κανονικοί ψηλοί, επιμέρους 13-2 και 28-23 μετά από τριάμισι λεπτά ο Παναθηναϊκός. Ειδικά ο Λιθουανός έκανε πάρτι στις ρακέτες, με 11 πόντους σε οκτώ λεπτά συμμετοχής, όταν το σκορ ήταν 31-27.

Ο παλιός «πράσινος» Ντένμον ξαναβρήκε τον δρόμο για το καλάθι και οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν 33-33, ο μέχρι πριν λίγους μήνες «κυανοκίτρινος» Αγραβάνης άρχισε να βάζει τρίποντα και το σκορ έγινε 39-35, ημίχρονο στο 42-39. Για τους γηπεδούχους, που το έκλεισαν με νέο σερί 7-0.

Λύσεις από παντού οι μεν, απελπισία οι δε

Ο Ντένμον είχε φτάσει στην ανάπαυλα τους 15 πόντους και η ομάδα του είχε σχεδόν τριπλάσιες ασίστ (13-5), την ώρα που η παλιά του έσπαγε τα καλάθια με 7/19 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Η τρίτη περίοδος κύλησε με ισχνά προβαδίσματα ως επί το πλείστον του Περιστερίου. Στο τέλος της κέρδιζε 65-62, με Φρανσίσκο και Κασελάκη να δίνουν σημαντικές βοήθειες.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» απέκτησαν μπόνους βολών μέσα σε ενάμισι λεπτό, αλλά αυτοί που απομακρύνθηκαν στο σκορ ήταν οι αντίπαλοί τους: 75-65 στο 33’, 80-70 στο 35’, 86-76 ενάμισι λεπτό αργότερα.

Η διαφορά κόλλησε στους δέκα πόντους, στην οποία οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» έφτασαν εξάκις στη συγκεκριμένη περίοδο. Εχασαν και πολλές βολές, ώστε να την διευρύνουν, δεν φόρτσαραν καν για την κατοστάρα.