Μονακό - Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-79: Κίτρινη μαγεία και... μπρέικ με το καλησπέρα των playoffs!

AMNA

Η απίθανη Μακάμπι του Κάτας και του Μπόλντγουιν έσπασε την έδρα της Μονακό με το εντυπωσιακό 67-79 και μας προετοίμασε για τα πιο θεαματικά και απρόβλεπτα playoffs στην ιστορία της Euroleague!

Μπρέικ με το… καλησπέρα για την εκπληκτική Μακάμπι η οποία διέσυρε τη Μονακό μέσα στο «Gaston Medecin» παίζοντας σπουδαία άμυνα και πήρε σαφέστατο πλεονέκτημα πρόκρισης στο Final-Four του Κάουνας και τον ημιτελικό κόντρα στον νικητή του Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε.

Οι «Μονεγάσκοι» είδαν τους αντιπάλους τους να θέτουν στην ουσία «εκτός παιχνιδιού» τους τρεις σούπερ γκαρντ τους με τον Μάικ Τζέιμς να ζεσταίνεται… με καθυστέρηση. Από την άλλη το καυτό δίδυμο των Μπράουν (15π. 3ρ. 4ασ. 2κλ.) – Μπόλντγουιν (20π. 6ρ. 6ασ.) έλαμψε για ακόμα ένα παιχνίδι με τον Κάτας να παίρνει πολλές βοήθειες και από τους Χίλιαρντ, Νίμπο αλλά και τον Τζον Ντι Μπαρτολομέο ο οποίος ήταν ο «παράγοντας Χ».

Νευρικό ξεκίνημα και χαμηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες έβρισκαν πόντους με το… σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά με τον Μπόνζι Κόλσον να είναι ο πρώτος παίκτης που βρήκε ρυθμό πυροβολώντας διαδοχικά από την περιφέρεια. Τα ποσοστά της Μακάμπι, όμως, ήταν κάκιστα στο δίποντο, ενώ αντίστοιχα η Μονακό δεν είχε βρει ούτε ένα τρίποντο.

Ο Μάικ Τζέιμς «ξεκόλλησε» την επίθεση των γηπεδούχων όμως ένα φοβερό buzzer beater του Μπόλντγουιν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στην πρώτη περίοδο (16-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό συνέχισε να τα «σπάει» από την περίμετρο τελειώνοντας το ημίχρονο με 0/10 τρίποντα. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, όμως, είχαν εμφανώς καλύτερα ποσοστά στο δίποντο με τον Μοτιεγιούνας και τον Ντιαλό να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο ενώ στην άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τη ζημιά. Μόνο ο Μπόλντγουιν είχε εξαιρετικό ρυθμό από πλευράς Μακάμπι με τους Ισραηλινούς να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Η Μακάμπι βρήκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο διψήφια διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος

H «ομάδα του λαού» μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας τη διαφορά στο +11 μόλις στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Λορέντζο Μπράουν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, οι Χίλιαρντ και Ντι Μπαρτολομέο έδωσαν σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο. Ο Κάτας έβλεπε τους παίκτες του να εξουδετερώνουν τη δράση των τριών σπουδαίων γκαρντ των αντιπάλων τους με τον Τζέιμς να χάνει μέχρι και βολές στο τέλος του δεκαλέπτου (50-60).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μακάμπι έφτασε τη διαφορά μέχρι το +16 (50-66) και τότε φάνηκε να ξυπνά ο Τζέιμς. Όμως οι Ισραηλινοί δεν άφησαν τη διαφορά να πέσει σε μονοψήφιο αριθμό με τους παίκτες του Κάτας να αντιδρούν εκ νέου και να προστατεύουν μια νίκη… χρυσάφι την οποία εν τέλει κατέκτησαν. Διπλό χαμόγελο για τον Κάτας η επιστροφή του Πόιθρες σε κατάσταση να βοηθήσει.

Συγκλονιστική η παρουσία των φίλων της Μακάμπι μέσα στο Μόντε Κάρλο με τους παίκτες του Κάτας να πανηγυρίζουν τη νίκη μαζί τους στο τέλος του αγώνα.