Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτιζάν: Ο περίπατος έγινε... κόλαση - Τέτοιο ξύλο δεν έχει ξαναδεί η Euroleague!

AMNA/EPA

Η Παρτιζάν βρισκόταν αγκαλιά με δεύτερο θρίαμβο στη Μαδρίτη αλλά ένα βρώμικο φάουλ του Γιουλ στον Πάντερ μετέτρεψε το γήπεδο σε… ρινγκ και το ξύλο στο παρκέ ανάμεσα στους παίκτες έπεφτε ανελέητο – Διακόπηκε το παιχνίδι στο 38′ με σκορ 80-95, ο αθλητικός δικαστής της Euroleague αποφασίζει για τη μοίρα των δύο ομάδων.

Και εκεί που όλα έμοιαζαν να βαίνουν προς ένα εκκωφαντικό διπλό της Παρτιζάν με τις δύο ομάδες να έχουν στο μυαλό τους τα παιχνίδια που ακολουθούν στο Βελιγράδι… ήρθε ο Γιουλ να κάνει ένα αχρείαστο και συνάμα φοβερά βρώμικο φάουλ στον Πάντερ και τότε… το χάος.

Ο Αμερικανός αντέδρασε έντονα απειλώντας τον Ισπανό με γροθιά, και τότε ξεκίνησε η… Wrestlemania. Η Euroleague αναμένεται να λάβει δραστικά μέτρα για όσα συνέβησαν στο παρκέ με ορισμένες λαβές από Γιαμπουσέλε, Ντεκ, Μούσα, Λεσόρ, Πάντερ να διδάσκονται σε σχολές πολεμικών τεχνών.

Η Παρτιζάν έχει κάνει μεν το 2-0 στη σειρά, όμως το 13/14 του Ομπράντοβιτς είναι… στον αέρα. Οι διαιτητές σφύριξαν τη λήξη στο 38′ με το σκορ στο 80-95 καθώς αποβλήθηκαν όλοι εκτός του… Ρούντι Φερνάντεθ.

Ονειρικό ξεκίνημα για την Παρτιζάν με Πάντερ, Έξουμ και… Παπαπέτρου!

Ονειρικά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο για την Παρτιζάν με τον Ομπράντοβιτς να βλέπει τον Πάντερ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την Τρίτη και τον Παπαπέτρου να δίνει πολλές βοήθειες, ειδικά στην άμυνα.

Η απουσία του Ταβάρες ήταν πέρα για πέρα εμφανής για τη Ρεάλ η οποία δεν κατάφερε να σταματήσει σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου τον… φρενήρη ρυθμό των Σέρβων με τον Ντάντε Έξουμ να έρχεται από τον πάγκο και να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου(21-31).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Βασίλισσα» προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με τον Ρούντι Φερνάντεθ να παίζει ψυχωμένα σε άμυνα και επίθεση, όμως ο Άλεν Σμάιλαγκιτς ήρθε από τον πάγκο και με συνεχόμενους πόντους ήταν ο καταλυτικός παράγοντας για να πάρει εκ νέου διψήφιο προβάδισμα η Παρτιζάν το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-51).

Ο… αγέραστος Ρούντι δεν έφτανε για τη Ρεάλ

Η Παρτιζάν είδε τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ να μειώνουν τη διαφορά στο -5 (48-53). Η Ρεάλ κράταγε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα καθ’ όλη την υπόλοιπη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου όμως στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Ζοτς «χάιδεψαν λίγο το γκάζι» και με καλάθι του Αβράμοβιτς ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +13 (62-75).

Μετά από αυτή την εξέλιξη η πίεση είχε φύγει από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έβαζαν σχεδόν τα πάντα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Πάντερ, αρχικά, να στέλνει τη διαφορά στην μέχρι τότε υψηλότερη τιμή της (+17, 62-79) και από τότε… όλο και ανέβαινε φτάνοντας μέχρι και το +18 (71-89).

Η Ρεάλ είχε παρατήσει το παιχνίδι και όλα έμοιαζαν να μεταφέρονται στο Βελιγράδι. Όμως, ένα βρώμικο φάουλ του Γιουλ στον Πάντερ έφερε την αντίδραση του Αμερικανού και τότε το ματς έγινε κόλαση με όλα τα μέλη των δύο ομάδων εκτός του Ρούντι (!!!) να μπαίνουν στο παρκέ.

Ο Γιαμπουσέλε έριξε τον Έξουμ στο παρκέ με… κεφαλοκλείδωμα με τη σύντροφό του να μπαίνει η ίδια στο παρκέ προσπαθώντας να τον ηρεμήσει, ο Πάντερ με τον Μούσα μοίραζαν χαστούκια και γροθιές ο ένας στον άλλον, ο Λεσόρ πέταξε κάτω τον Μούσα σαν… χάρτινο πύργο και η κατάσταση ξέφυγε για τα καλά.

Τελικά οι διαιτητές σφύριξαν τη λήξη της αναμέτρησης προτού συμπληρωθούν τα 40 λεπτά με τις εξελίξεις να αναμένονται με τεράστιο ενδιαφέρον.