Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 78-82: Έσπασαν παρέα... καρδιές και έδρα!

EUROKINISSI

Η Φενέρ κατέθεσε την ψυχή της στο παρκέ του ΣΕΦ, χτύπησε τον Ολυμπιακό στα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε μεγάλα σουτ στο φινάλε και οι Τούρκοι άλωσαν το ΣΕΦ (78-82) βάζοντας πλέον… φωτιά στα δύο παιχνίδια της Πόλης!

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, η πολύ βελτιωμένη Φενέρμπαχτσε έπαιξε καταπληκτική άμυνα μην αφήνοντας περιθώρια στον Ολυμπιακό και τον τιμώρησε οριστικά και αμετάκλητα λόγω των επιθετικών της ριμπάουντ. Σπουδαία εμφάνιση από τον Χέιζ-Ντέιβις, άλλαξε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ο Έντουαρντς και καθάρισε στο τέλος ο Μότλεϊ.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν καταπληκτικό ξεκίνημα αλλά είδαν τους Τούρκους να επιστρέφουν στη δεύτερη περίοδο σε ένα σενάριο παρόμοιο με το περσινό κόντρα στη Μονακό, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο όμως δέχθηκαν 31 (!) στην τέταρτη και υποτάχθηκαν στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Σαν να μην πέρασαν… δυο μέρες!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε ο προηγούμενος. Ο Τόμας Γουόκαπ κυνηγούσε παντού τον Ντόρσεϊ και ο Κέινααν τον Καλάθη με τον Αμερικανό να σκοράρει τα δύο πρώτα του τρίποντα βάζοντας φωτιά στο ΣΕΦ και αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλεί στα 2:26′ το πρώτο του τάιμ άουτ με το σκορ στο 10-1.

Η Φενέρ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση κυρίως μέσω του Νταϊσόν Πιερ, όμως ο Ολυμπιακός είχε σφίξει την άμυνά του με τον Φαλ να κόβει ψηλά όποιον πλησίαζε στο καλάθι της ομάδας του μαζεύοντας παράλληλα σχεδόν όλα τα ριμπάουντ. Ο Τόμας Γουόκαπ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το +10 (19-8) με δύο τρίποντα από ΜακΚίσικ και Σλούκα σφράγισαν το +14 της πρώτης περιόδου (24-10).

Η Φενέρ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και απάντησε στην εξαιρετική πρώτη περίοδο του Ολυμπιακού

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Φενέρ προσπάθησε να χτυπήσει με δημιουργία από το χαμηλό ποστ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ζεσταθεί ο δεινός σουτέρ Κάρσεν Έντουαρντς ο οποίος βρίσκοντας διαδοχικά spot shoot μείωσε τη διαφορά στο -10 για τους Τούρκους (26-16). Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει επιθετικά πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους σε 4:19 με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ (28-20).

Ο Άλεκ Πίτερς έδωσε επιθετική πνοή στη συνέχεια, όμως το πρόβλημα στη ρακέτα παρέμενε άλυτο με τη Φενέρ να καθαρίζει όλα τα ριμπάουντ παίρνοντας 9 επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Ούτε ο Τζοέλ Μπολομπόι ούτε ο Ταρίκ Μπλακ κατάφεραν να μπουν στα παπούτσια του Φαλ με τον Γάλλο να επιστρέφει για το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου. Οι Τούρκοι, όμως, είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους και ελαχιστοποίησαν στο μέγιστο τη χασούρα μειώνοντας στο -3 στο ημίχρονο (37-34).

Άμυνες σεμιναριακού επιπέδου σε ένα σπουδαίο ντέρμπι

Ο Κάρσεν Έντουαρντς είχε σκοπό να ντυθεί Γκούντουριτς και Ντόρσεϊ μαζί συνεχίζοντας την εξαιρετική του εμφάνιση και στην τρίτη περίοδο. Οι Τούρκοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα με τον Χέιζ-Ντέιβις να παίζει συνεχώς «deny» στον Βεζένκοφ μην αφήνοντάς τον να πάρει την μπάλα και το παιχνίδι είχε γίνει ένα μεγάλο ντέρμπι με το τηλεοπτικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 45-43.

Ένα αμυντικό ξέσπασμα των ερυθρόλευκων ήταν αρκετό ώστε να δώσει ορισμένους πόντους στον αιφνιδιασμό και να ξυπνήσει το ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα μικρό 6-0. Η Φενέρ απάντησε, όμως, με δικό της 6-0 επαναφέροντας τη διαφορά στο καλάθι.

Οι δύο άμυνες ήταν εξαιρετικές καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου με τον Σάσα Βεζένκοφ να σφραγίζει με μαγικό τρίποντο από τα τουλάχιστον 9 μέτρα με τον Χέιζ-Ντέιβις κρεμασμένο πάνω του, το 56-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χέιζ-Ντέιβις και τα ριμπάουντ πλήγωσαν όσο τίποτα τον Ολυμπιακό

Με ένα μικρό 5-0 οι Τούρκοι ισοφάρισαν κατευθείαν το σκορ στην τέταρτη περίοδο (56-56) με τον Χέιζ-Ντέιβις να υπογράφει το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων. Το κακό για τον Ολυμπιακό δεν είναι μόνο ότι οι αντίπαλοί του βρήκαν για πρώτη φορά προβάδισμα μέχρι και +5 (58-63) αλλά και ότι συμπλήρωσε αρκετά γρήγορα τα τέσσερα ομαδικά φάουλ.

Οι πρωτοπόροι της Euroleague, όμως, έδειξαν σφυγμό καθώς μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα έκαναν ένα μικρό 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (64-63). Κώστας Σλούκας και Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσαν την επιθετική πνοή που έψαχνε ο Ολυμπιακός αλλά παράλληλα έβλεπε τον Χέιζ-Ντέιβις να κρατά μόνος του τη Φενέρ στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν σε κάθε επίθεση το προβάδισμα του αγώνα. Δύο άστοχες βολές του ΜακΚίσικ και δύο (!) επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρ έγειραν την πλάστιγγα κατά πολύ υπέρ των Τούρκων. Μία άστοχη βολή του Γκούντουριτς έδωσε ελπίδα στους ερυθρόλευκους αλλά ο Βεζένκοφ αστόχησε στο τρίποντο της προσπέρασης, ο Ντόρσεϊ έβαλε το καλάθι στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 76-80, ο Γκούντουριτς δε λάθεψε δεύτερη φορά από τη γραμμή των βολών κάνοντας το 78-82) και οι Τούρκοι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό.