Σέλτικς - Σίξερς 121-87: Επιβλητική ισοφάριση με σόου Μπράουν-Μπρόγκντον στη Βοστώνη

twitter

Ο MVP της σεζόν, Τζοέλ Εμπίιντ επέστρεψε στο game 2 των Σίξερς με τους Σέλτικς αλλά η ομάδα της Βοστώνης ήταν σαρωτική και με κορυφαίους τους Μπράουν και Μπρόγκντον, επικράτησε με το εντυπωσιακό 121-87, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Οι Σέλτικς έπρεπε να βγάλουν αντίδραση μετά την ήττα τους και το break από τους Σίξερς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών  και το έκαναν με εμφατικό τρόπο. Επικράτησαν με 121-87 στη Βοστώνη και ισοφάρισαν σε 1-1.

Oι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι στην 3η περίοδο, σημειώνοντας επιμέρους σκορ 35-16 και μπήκαν στο 4ο δωδεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 92-65,  ψαλιδίζοντας τις όποιες ελπίδες της Φιλαδέλφεια που είχε μειώσει σε 57-49 στο ημίχρονο.

Κορυφαίοι για τους νικητές στο «TD Garden» ήταν οι Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους και Μάλκολμ Μπρόγκντον με 23 πόντους (1/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ ), με τους Μάρκους Σμαρτ και Ντέρικ Γουάιτ να πετυχαίνουν  από 15 πόντους.

Στην επιστροφή του ο MVP της regular season, Τζοέλ Εμπίιντ ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Τομπάιας Χάρις είχε 16 πόντους και ο Τζέιμς Χάρντεν 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-22, 57-49, 92-65, 121-87

Σέλτικς: Τέιτουμ 7 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χόρφορντ 5 (2/10 σουτ, 1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σμαρτ 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (3/6 τρίποντα), Μπράουν 25 (3/6 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 12 (4/8 τρίποντα), Χάουζερ, Τσαμπανί, Μουσκάλα 3 (1), Κορνέ 6, Ρ. Γουίλιαμς 2 (7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 23 (6/10 τρίποντα), Πρίτσαρντ 8 (1)

Σίξερς: Τάκερ 5 (1), Χάρις 16 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 15, Μάξι 13 (6/14 σουτ, 1 τρίποντο), Χάρντεν 12 (2/14 σουτ, 0/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 3 (1), Νιάνγκ 3 (1), Χάουζ 3 (1/5 σουτ), Ριντ 6 (8 ριμπάουντ), Ντέντμον, Μίλτον 4, Κορκμάζ 2, Μέλτον 2 (1/5 σουτ), Σπρίνγκερ 3