Μακάμπι - Μονακό 104-69: Έκρηξη... ηφαιστείου στο Τελ Αβίβ και 2-2!

Η Μακάμπι με εκρηκτική εμφάνιση… έπνιξε την Μονακό, έκανε το 2-2 στη σειρά και πλέον όλα θα ξεκαθαρίσουν στο πέμπτο παιχνίδι στο Πριγκιπάτο.

Σαν… ηφαίστειο που ξυπνά η Μακάμπι «πάτησε» τη Μονακό, έκανε το 2-2 και μετέφερε τη σειρά στο Πριγκιπάτο για το 5ο και τελευταίο παιχνίδι με έπαθλο μια θέση στο Final-4 του Κάουνας.

Με τη Μονακό να πατάει καλύτερα και να έχει λιγότερο άγχος στην επίθεση, ξεκίνησε το ματς στο Ισραήλ. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας το 2-1 στις νίκες ως… μαξιλάρι, επιχείρησαν από τα πρώτα λεπτά να χτίσουν μια διαφορά. Προηγήθηκαν με 8 πόντους (5-13) στο πεντάλεπτο με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει σωστές αποφάσεις για το πότε θα σουτάρει και πότε θα πασάρει στο ανοικτό γήπεδο.

Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι παίκτες της Μακάμπι έσφιξαν στην άμυνα, έβαλαν περισσότερη ορμή κάτω από τα καλάθια, για να μειώσουν στους δύο (13-15). Το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, βρήκε τους Μονεγάσκους στο +7, χάρη σε δύο εύστοχες προσπάθειες στα τελευταία δευτερόλεπτα (17-24).

Με το ξεκίνημα του 2ου δεκάλεπτου, οι παίκτες της Μακάμπι πάτησαν… γκάζι και με ένα σερί 11-0 βρέθηκαν μπροστά με τέσσερις (28-24). Αυτό το βιολί συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο με τη διαφορά να διευρύνεται συνεχώς και η ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 47-36.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μακάμπι να φτάνει τη διαφορά στους 19 πόντους (69-50) στο 27′ και τους φιλοξενούμενους να κάνουν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Μονεγάσκους λίγο αργότερα, καθώς αποβλήθηκε λόγω έντονων διαμαρτυριών προς τους διαιτητές, ο προπονητής τους Σάσα Ομπράντοβιτς. Με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τη διαφορά στους 26 πόντους (79-53)!

Από ‘κει και πέρα, με τα όπλα να έχουν παραδοθεί στους γηπεδούχους το μόνο που απέμεινε ήταν η τελική διαφορά με τη Μακάμπι να ξεπερνά τους 100 πόντους, σε μια βραδιά αφιερωμένη στον Ντέιβιντ Μπλατ και τη «μάχη» που δίνει κόντρα στη σκλήρυνση κατά πλάκας.