Παρτιζάν - Ρεάλ Μαδρίτης 78-85: ΛεΝτέι και Παπαπέτρου δεν μπόρεσαν να λυγίσουν τον Ταβάρες

Με τον Ταβάρες κυρίαρχο κάτω από τα καλάθια η Ρεάλ έφερε τη σειρά με την Παρτιζάν στο 2-2 με τη δεύτερη νίκη της στο Βελιγράδι. Συγκινητικός ο ΛεΝτέι, εκπληκτικός ο Παπαπέτρου, στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση.

Ο ΛεΝτέι τα έκανε όλα, ο Παπαπέτρου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα της Παρτιζάν, αλλά ο Ταβάρες έκανε ξανά τη διαφορά για τη Ρεάλ για να γίνει το 2-2 και η σειρά να επιστρέψει στη Μαδρίτη για το 5ο και καθοριστικό ματς.

Με τη Ρεάλ να μπαίνει συγκεντρωμένη στην άμυνα, προκειμένου να αποφύγει ό,τι έγινε δύο μέρες νωρίτερα που βρέθηκε να χάνει με διαφορά έως και 17 πόντους, ξεκίνησε ο αγώνας στο Βελιγράδι. Η συνέπεια της «Βασίλισσας» στην άμυνα, κράτησε την Παρτιζάν χωρίς καλάθι για ένα τρίλεπτο, για να φτάσουμε μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα στο 4-10, με δύο διαδοχικά τρίποντα του Χάνγκα.

Το τρίποντο του Τριφούνοβιτς δεν φρέναρε την ομάδα της Μαδρίτης που με καλές επιλογές στο ανοικτό γήπεδο έφτασε εύκολα στα 7-14, έχοντας υπεροχή, λόγω Ταβάρες, κάτω και από τα δύο καλάθια. Με νέο τρίποντο του Μούσα η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, με έξι λεπτά συμπληρωμένα.

Μετά το νωθρό τους ξεκίνημα οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας μάζεψαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους στο ένα… τρίποντο (42-45).

Η… κοκορομαχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να εξελίσσεται σε έναν από τους πολυτιμότερους της Παρτιζάν. Με τον Ταβάρες να κάνει ξανά θραύση κάτω από τα καλάθια, αλλά να κάνει το τρίτο του φάουλ, η Ρεάλ διατήρησε μικρό προβάδισμα μέχρι το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (55-61).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να… παλεύουν σε κάθε φάση, με τους γηπεδούχους να μένουν ζωντανοί χάρη στον εκπληκτικό ΛεΝτέι και τον Ιωάννη Παπαπέτρου που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση. Με 2 λεπτά και 10 δεύτερα να απομένουν ο Γκος έκανε επιθετικό φάουλ, η μπάλα πέρασε στους γηπεδούχους με το σκορ στο 74-78. Η ευκαιρία για τρίποντο χάθηκε, ο Γκος κέρδισε αυτή τη φορά το φάουλ και στήθηκε στη γραμμή των βολών. Ευστόχησε και στις δύο, ωστόσο, αμέσως μετά δύο διαδοχικά λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στον πιτσιρικά Μαντάρ με φέρει το παιχνίδι στο καλάθι, με ένα λεπτό να απομένει για το φινάλε (78-80).

Ο Γκος πήγε στον πάγκο ο Ροντρίγκεθ επέστρεψε και μετά από ομηρικές μάχες ο Ταβάρες πέτυχε καλάθι, πήρε και φάουλ, ευστόχησε και διαμόρφωσε το σκορ σε 78-83, για να έρθει ένα ακόμη καλάθι από τον Μούσα για να γίνει το τελικό 78-85 και όλα ξεκινούν από την αρχή.