Μονακό - Μακάμπι Τελ Αβίβ 97-86: Ο Ολυμπιακός έκλεισε ραντεβού με τον... κακό του δαίμονα!

AMNA

Με τον Μάικ Τζέιμς να πετάει φωτιές στο πρώτο ημίχρονο και τον Τζόρνταν Λόιντ να γίνεται ήρωας στο φινάλε η Μονακό απέκλεισε σε «ματσάρα» τη Μακάμπι (97-86) και θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Final-Four τον Ολυμπιακό από τον οποίο δεν έχει ηττηθεί τη φετινή σεζόν.

Γλίτωσε τους Ισραηλινούς, αλλά δε γλίτωσε τον κακό του δαίμονα. Η Μονακό απέκλεισε τη Μακάμπι μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση και έκλεισε το ραντεβού της στον ημιτελικό του Final-Four του Κάουνας, εκεί όπου την περιμένει ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν την έχει κερδίσει σε κανένα από τα δύο παιχνίδια τους τη φετινή σεζόν.

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν συγκλονιστικός στο φινάλε παίρνοντας τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν συγκινητικός από πλευράς Μακάμπι όμως δεν είχε την υποστήριξη του Λορέντζο Μπράουν ο οποίος (ξανά) έμεινε «έξω απ’ τα νερά του».

Μονομαχία Τζέιμς – Μπόλντγουιν σε ένα επιθετικό ρεσιτάλ στο πρώτο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι παίζοντας αποκλειστικά και μόνο… επίθεση. Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν με τον Τζάρελ Μάρτιν οδηγούσαν το παιχνίδι της ομάδας του Κάτας, ο Τζέιμς απαντούσε από πλευράς γηπεδούχων και το αποτέλεσμα ήταν στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης το σκορ να είναι στο 17-18! Το ίδιο τροπάρι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου αν δεν υπήρχε ο πρώην άσσος του Παναθηναϊκού το προβάδισμα των Ισραηλινών θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο από το +7 (26-33).

Η Μονακό έφτιαξε την άμυνά της στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκάλεπτο και είδε τον ηγέτη της Μάικ Τζέιμς να κουβαλά μόνος του στην επίθεση με τον Τζόρνταν Λόιντ να σφραγίζει ένα 15-0 των γηπεδούχων. Όμως πρώτα ο Μπράουν και έπειτα ο Μπόλντγουιν επανέφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-49 μετά από buzzer beater του Ουατάρα.

Ο συγκλονιστικός Λόιντ πήρε τη σκυτάλη από τον Τζέιμς και ηγήθηκε στο τέλος

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν σειρά της Μακάμπι να βελτιώσει την άμυνά της κρατώντας τον Τζέιμς στο απόλυτο μηδέν ενώ Ντι Μπαρτολομέο και Χίλιαρντ ανέβασαν την απόδοσή τους στο πλάι του Μπόλντγουιν. Ο Λόιντ ανέβασε και εκείνος την απόδοσή του κρατώντας το προβάδισμα της Μονακό στο τέλος του δεκαλέπτου (72-70).

Τιμώντας το… όνομά του, ο Τζόρνταν Λόιντ πήρε τη σκυτάλη από τον εξουδετερωμένο στο δεύτερο ημίχρονο Τζέιμς και με 8 πόντους στη σειρά μετά το 78-79 της Μακάμπι, οδήγησε τους γηπεδούχους, παρά τους ηρωισμούς του πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, σε μια μεγάλη νίκη και μια σπουδαία πρόκριση στο πρώτο Final-Four στην ιστορία της Μονακό. Σημαντική και η συνεισφορά του Οκόμπο στα τελευταία λεπτά.