Ρεάλ Μαδρίτης - Παρτιζάν 98-94: Υπόκλιση στην πιο βαριά φανέλα της Ευρώπης!

AMNA

Δεν ξέρουν να χάνουν, παίζουν βρώμικα όταν χρειάζεται αλλά οι παλιοσειρές της Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξαν γιατί συγκαταλέγονται στους θρύλους του ευρωπαϊκού μπάσκετ – Με μυθική εμφάνιση από Σέρχι Ροντρίγκεθ και Γιουλ η Ρεάλ έφτασε σε επική ανατροπή απέναντι στην Παρτιζάν (98-94) και προκρίθηκε στο Final-Four!

Η Euroleague είναι μια διοργάνωση την οποία ορίζουν οι μεγάλες προσωπικότητες που παίζουν στο παρκέ. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε περισσότερες και έκανε μια μυθική ανατροπή παίρνοντας μια σπουδαία πρόκριση στο Final-Four κλείνοντας το ραντεβού της για το «El Clasico» του δευτέρου ημιτελικού απέναντι στην Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν συγκλονιστικός αλλά… μόνος για την Παρτίζαν του Ζοτς αλλά οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Σέρχιο Γιουλ αρνήθηκαν να χάσουν και με την πολύτιμη συνεισφορά του Χεζόνια, του Ταβάρες και του συγκινητικού Ρούντι πήραν μια από τις σπουδαιότερες νίκες σε Playoffs της Euroleague. Τελικά, ο γηπεδούχος δε χάνει σε Game 5…

Τα τρίποντα του Πάντερ και το τρίτο φάουλ του Ταβάρες άυξησαν το σέρβικο προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο

Η Ρεάλ μπορεί να είχε απουσίες, όμως χάρη σε αυτές βρήκε έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή. Ο Έλι Εντιαγέ βρέθηκε στο πλάι του σταθερότατου Ταβάρες βγάζοντας σπουδαίες άμυνες στον Λεντέι. Ο Ντάντε Έξουμ άλλαξε το παιχνίδι με την είσοδό του και η Παρτιζάν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-23.

Ο Κέβιν Πάντερ ξεκίνησε να πυροβολεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λεσόρ εκμεταλλεύτηκε τις ανάσες του Ταβάρες και η διαφορά ανέβηκε στο +9 (25-34) με τον Ματέο να επιστρατεύει πλέον την άμυνα ζώνης. Η Ρεάλ κατεύνασε το ρυθμό της Παρτιζάν επιθετικά όμως δεν μπορούσε να σκοράρει στην επίθεση. Από τη στιγμή που δόθηκε και το τρίτο φάουλ στον Ταβάρες, οι Μαδριλένοι έχασαν το σημείο αναφοράς τους με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-55.

Οι προσωπικότητες της Ρεάλ έκαναν μια μυθική ανατροπή

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως μέσω της επίθεσής της. Η Ρεάλ τιμώρησε τη χαλαρότητα στην άμυνά της και παρά τα τέσσερα φάουλ του Ταβάρες, με τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ πλησίασε μετά από αρκετή ώρα κάτω από το -10 (66-75). Μετά από μια σφοδρή σύγκρουση του Έξουμ με τον Ρούντι που έθεσε εκτός συνέχειας τον Ισπανό, ο Μούσα σφράγισε το 69-76 της τρίτης περιόδου.

Ο «Τσάτσο» ηγούνταν της αντεπίθεσης της Ρεάλ μη θέλοντας να ηττηθεί και με τη συμβολή του Χεζόνια η ανατροπή έγινε (81-81) με 6:16 να απομένουν για το φινάλε. Το τρίποντο της προσπέρασης το έβαλε ο Σέρχιο Γιουλ με τις προσωπικότητες της Ρεάλ (Σέρχι, Γιουλ, Ρούντι, Χεζόνια και Ταβάρες) να παίρνουν μπρος στο τέταρτο δεκάλεπτο και τον Πάντερ να προσπαθεί μόνος του να τους σταματήσει.

Αυτή η πεντάδα έδειξε αστείρευτο ζήλο και σπουδαία ψυχή με τον Ρούντι να παίρνει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο με… βγαλμένο ώμο, τον Χεζόνια να βάζει τα κρίσιμα τρίποντα όταν χρειάστηκε και να… βουτάει στο παρκέ για να σώσει κατοχές, τον Ταβάρες να βγάζει ένα ολόκληρο δεκάλεπτο με τέσσερα φάουλ και τους «Σέρχηδες» να παίρνουν μόνο σωστές αποφάσεις και να εξουδετερώνουν τον Πάντερ.