Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 83-65: Και τώρα... φέρτε μας το ευρωπαϊκό!

EUROKINISSI

Με τη σκέψη των παικτών του Ολυμπιακού να βρίσκεται ήδη σε ρυθμούς Final-Four, ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να μετατρέψει για ένα ημίχρονο σε ντέρμπι τον πρώτο ημιτελικό της Basket League, αλλά μόλις οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ρυθμούς έφτασαν δια περιπάτου στην πρώτη νίκη της σειράς (83-65)!

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο όπου έβαζε… τα πάντα, όμως όταν οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν διψήφιες διαφορές και καθάρισαν το παιχνίδι. Κορυφαίος των Πειραιωτών ο Σάσα Βεζένκοφ με τον Άλεκ Πίτερς να τον ακολουθεί και τους Λούντζη, Λαρεντζάκη επίσης διψήφιους, με τον τελευταίο να ψάχνει τον καλό του εαυτό ενόψει του Final-Four του Κάουνας.

Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε τα χαλαρή άμυνα του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά, κουβάλησε επιθετικά ο Βεζένκοφ

Λίγο η διάθεση του «δεν έχω να χάσω τίποτα» των παικτών του ΠΑΟΚ και λίγο η επιεικώς χαλαρή κατά διαστήματα άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε σε 14 πόντους των φιλοξενούμενων στα πρώτα 4:23′ του παιχνιδιού (9-14) με τον Φράνκε να ξεκινά καυτός από την περιφέρεια.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε συνεχόμενους πόντους ισορροπώντας την κατάσταση όμως τα λάθη συνεχίστηκαν από πλευράς ερυθρόλευκων γι’ αυτό και η επιθετική τους συγκομιδή έμεινε χαμηλά. Η άμυνά τους όμως έσφιξε καθώς δέχθηκαν μόλις 5 πόντους στα επόμενα 5:27′ με το buzzer-beater του Χαντς να κλείνει ένα θετικό δεκάλεπτο από πλευράς ΠΑΟΚ (17-19).

Ο Πίτερς έγινε… Βεζένκοφ αλλά τα ποσοστά του ΠΑΟΚ παρέμειναν εξωπραγματικά

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι εντυπωσιακές επιθέσεις συνεχίστηκαν με τους Ράϊλι και Χαντς να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Γιανίκ Φράνκε, με τον δεύτερο να έχει ψυχολογία στα ύψη από το buzzer-beater του. Ο Άλεκ Πίτερς, όμως, είχε μπει ζεστός και οδηγούσε επιθετικά τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού μπορεί να δέχθηκαν περισσότερους πόντους από τους γηπεδούχους με τον Άλεκ Πίτερς να γίνεται διψήφιος φτάνοντας τους 13 πόντους ξεπερνώντας τους 9 του Βεζένκοφ, όμως στην επίθεση τα ποσοστά τους ήταν εξωπραγματικά από τη γραμμή των 6,75. (11/21 τρίποντα).

Μοναδική αξιομνημόνευτη προσπάθεια στην άμυνα των Πειραιωτών ήταν μια φοβερή τάπα του Τζοέλ Μπολομπόι στον Τάιλερ Πόλεϊ, με τους φιλοξενούμενους όμως να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (42-45).

Όταν έσφιξε την άμυνά του, ο Ολυμπιακός «καθάρισε τη δουλειά»

Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους κυρίως στην άμυνα, γι’ αυτό και ανέτρεψαν την κατάσταση από τα μέσα του δεκαλέπτου (54-50).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, πράγμα που οδήγησε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Ολυμπιακού (63-52) με βολές του Σάσα Βεζένκοφ (ο οποίος ευστόχησε προηγουμένως σε ένα τρελό σουτ που δε μέτρησε), διαφορά με την οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο μπορεί να ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Τάιλερ Πόλεϊ, όμως το ρυθμό ήλεγχε απόλυτα ο Ολυμπιακός είτε μέσω της άμυνάς του που του έδινε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, είτε μέσω της γρήγορης κυκλοφορίας στην επίθεση με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ανεβάζει με τρίποντο τη διαφορά στο +20 (79-58) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Οι ρυθμοί έπεσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τη διαφορά και τους φίλους των γηπεδούχων να ζητούν από την ομάδα τους τον τέταρτο ευρωπαϊκό τους τίτλο. Επόμενη στάση, Κάουνας!