Λέικερς - Νάγκετς 108-119: Ο Μάρεϊ εκτέλεσε το Λος Άντζελες και έκανε το 3-0 στη σειρά

Με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να κάνει απίθανα πράγματα, οι Ντένβερ Νάγκετς άλωσαν το Λος Άντζελες και πλέον απέχουν μόλις μία νίκη από τους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Ντένβερ Νάγκετς με ηγέτη τον Μάρεϊ ήταν για τρίτο συνεχόμενο καταιγιστικοί και κατάφεραν να αλώσουν το Λος Άντζελες και την παρέα του Λεμπρόν Τζέιμς (119-108) κάνοντας το 3-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Νίκολα Γιόκιτς ξεκίνησε με προβάδισμα από… τα αποδυτήρια, αφού κιόλας στην πρώτη περίοδο κατάφερε να πάρει διαφορά 14 πόντων. Οι Λέικερς αντέδρασαν με μπροστάρη τον Άντονι Ντέιβις που τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 18 ριμπάουντ, κάνοντας «θρίλερ» το ματς στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ένα ξέσπασμα όμως των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο τους έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ έστω και με ένα καλάθι διαφορά, με τον Μάρεϊ να κάνει εκπληκτικά πράγματα με 37 πόντους. Το σερί των Νάγκετς μπορεί να σταμάτησε, πρόσκαιρα όμως, αφού ένα τρίποντο του Γιόκιτς που είχε φορτωθεί από νωρίς με φάουλ ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς προσπάθησε για τους Λέικερς τελειώνοντας με 23 πόντους, ενώ άλλους 23 πρόσθεσε και ο Όστιν Ριβς.

Πλέον οι Νάγκετς είναι το μεγάλο φαβορί και ετοιμάζονται για σκούπα μετά και το 3-0, την ίδια στιγμή που καμία ομάδα στο ΝΒΑ δεν έχει καταφέρει να γυρίσει από το συγκεκριμένο σκορ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-32, 55-58, 82-84, 108-119

Λέικερς: Ντέιβις 28 με 18 ριμπάουντ, Βάντερμπιλτ 2, Λεμπρόν Τζέιμς 23 π. με 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ, Ράσελ 3, Ριβς 23 , Χατσιμούρα 13, Μπράουν 2, Τόμπσον, Σρούντερ 5, Μπίσλι, Χάρισον, Γουόκερ 9

Νάγκετς: Μάρεϊ 37, Γιόκιτς 24, Κάλντουελ-Πόουπ 17, Πόρτερ 14, Γκόρντον 7, Μπράουν 15, Γκριν 5