ΠΑΟΚ - Περιστέρι 64-81: Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη και παίρνει σκούπα για την 3η θέση

EUROKINISSI

Το Περιστέρι νίκησε για 5η φορά φέτος τον ΠΑΟΚ (64-81) και ετοιμάζεται να «σκουπίσει» τους μικρούς τελικούς.

Το Περιστέρι, βασιζόμενο στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, νίκησε τον ΠΑΟΚ με , έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών και απέχει μια νίκη από την τρίτη θέση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Φράνκε να είναι κεφάτος, ξεκινώντας με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ στα πρώτα 8 λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-17 μετά από τρία σερί καλάθια του Κακλαμανάκη.

Το Περιστέρι προσπαθούσε να πλησιάσει, με τον «κινητήριο μοχλό» του Σιλβέν Φρανσίσκο να μετρά 4 λάθη από τα 8 με  έχει υποπέσει στα 4 από τα 8 λάθη της ομάδας του, στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο αρχικά να ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο (30-29) στο 16′ και στη συνέχεια να περάσει μπροστά με 6 πόντους (32-38) 1:25 πριν τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Το ημίχρονο βρήκε το Περιστέρι μπροστά με 33-41, που από το -7 βρέθηκε στο +8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 9-24, με το Περιστέρι να συνεχίζει και να φτάνει μέχρι το +11 στο 22′ (33-44) και τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 25′ στους πέντε πόντους (43-48). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι στο +4 (52-56).

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, με το Περιστέρι να φτάνει στο +15 (60-75) στο 37′ και να βάζει το… νερό στο αυλάκι φτάνοντας στο τελικό 64-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 33-41, 52-56, 64-81

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 16 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ράιλι 7 (1/5 τρίποντα, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1), Σαλούστρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 2, Τσιακμάς 2, Χαντς 5 (1), Πόλι 1, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 4, Κακλαμανάκης 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπιλάν 14 (13 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5λ άθη, 2 κλεψίματα), Ντένμον 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 3 (1), Κόουλμαν 2, Μωραΐτης 17 (3/6 τρίποντα), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 4 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 4 (6 ριμπάουντ).