Εθνική Μπάσκετ: «Καθάρισε» στο τέλος την Ιορδανία (92-71) και ξεκίνησε ιδανικά το Μουντομπάσκετ

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, που ξεκίνησε με νίκη απέναντι στην Ιορδανία με 92-71. Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους.

Η Ελλάδα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιορδανίας (92-71)και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο κύπελλο στη Μανίλα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ένιωθε την ανάσα της Ιορδανίας για τρία δεκάλεπτα, όμως στην τέταρτη περίοδο επέβαλλε το ρυθμό της, με τους Λαρεντζάκη και Ρογκαβόπουλο να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ομάδας ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους, ενώ εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος ήταν οι Γουόκαπ και Θανάσης Αντετοκούνμπο στο πρώτο μέρος και ο Παπαπέτρου στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά και έμεινε πίσω στο σκορ με 10-4, με τον Χόλις Τζέφερσον να δημιουργεί προβλήματα στην ελληνική άμυνα. Ο Παπαγιάννης φορτώθηκε από νωρίς με δύο φάουλ, με τον Χατζηδάκη να παίρνει το βάπτισμα με στόχο να καλύψει τη θέση στο «5».

Στα λεπτά που περνούσαν η Εθνική έδειξε να μπαίνει στο ρυθμό του ματς και τελικά κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος της περιόδου με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (19-14).

Στη δεύτερη περίοδο κλήθηκε να παίξει και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο στη θέση του σέντερ σε πιο χαμηλό σχήμα, με τον παίκτη των Μπακς να παίρνει αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Τα σουτ των Ιορδανών τους κράτησαν στο ματς, όμως ο εξαιρετικός Γουόκαπ που πέτυχε 3 τρίποντα έστειλε την Εθνική με προβάδισμα στα αποδυτήρια με 46-33, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να τελειώνει το ημίχρονο όντας πρώτος σκόρερ με 13 πόντους και έξι ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ιορδανία με διαδοχικά τρίποντα κατάφερε να μείνει κοντά και μάλιστα να πλησιάσει επικίνδυνα. Η ελληνική επίθεση όμως άρχισε να λειτουργεί και πάλι, με την Εθνική να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων με τρίποντο του Λαρεντζάκη, όμως ένα φάουλ του Λούντζη στο τέλος της περιόδου, έριξε στους 6 τη διαφορά.

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική μας ομάδα ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, την ίδια στιγμή που οι Ιορδανοί άρχισαν να αστοχούν. Ο Τζέφερσον προσπάθησε για το one-man-show, όμως δεν του βγήκε και έτσι η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 92-71, ξεκινώντας ιδανικά το Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-33, 66-60, 92-71

Ελλάδα: (Ιτούδης): Λαρεντζάκης 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ασίστ), Γουόκαπ 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Χατζηδάκης 3, Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Αντετοκούνμπο 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4, Παπαγιάννης 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (0/6 τρίποντα)

Ιορδανία: (Αλ-Σους): Αμπάς 6 (2), Μπιζάι 11 (3/8 τρίποντα), Ντουβερίογλου 14 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλις-Τζέφερσον 24 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιμπραχίμ 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χασίμ Αμπάς 1, Αμπού Χαβάς, Αλναϊντάγουι 2, Χαμαρσέχ 1, Χουσεΐν 2