Eλλάδα - Ν. Ζηλανδία 83-74: «Ψυχωμένη» νίκη με μεγαλειώδη ανατροπή και πρόκριση για την Εθνική

Η Ελλάδα ήρθε από την κόλαση στο… όνειρο απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, γύρισε ματς 15 πόντων και πήρε τη νίκη (83-74) και μαζί την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

H Eλλάδα με μία τεράστια ανατροπή 15 πόντων πήρε μεγαλειώδη πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου με νίκη 83-74 επί της Νέας Ζηλανδίας και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Η Εθνική με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος και μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη έκανε… τη δουλειά και τώρα πάει για ακόμη δύο τελικούς απέναντι στη Λιθουανία και το Μαυροβούνιο.

Ματς καριέρας για τον Ιωάννη Παπαπέτρου που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Λαρεντζάκης.

Η Εθνική σε όλο το πρώτο μέρος αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη «Χάκα», με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να μην καταφέρνουν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Οι Νεοζηλανδοί έβγαλαν ενέργεια σε όλους τους τομείς, πήραν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και έπαιρναν δεύτερες ευκαιρίες, ενώ τα μακρινά σουτ, τους έδωσαν προβάδισμα μέχρι και 15 πόντων.

Οι Έλληνες διεθνείς έκαναν προσπάθεια να ρίξουν τη διαφορά, με τον Παπαπέτρου να παίρνει σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, μειώνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στους 11 πόντους (32-43).

Η Ελλάδα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά, ενώ προβλημάτισε με καλή κυκλοφορία την άμυνα των αντιπάλων της. Κάποιες διαιτητικές αποφάσεις έφεραν εκνευρισμό στο ελληνικό στρατόπεδο, όμως γρήγορα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ηρέμησαν, ενώ η πίεση στη μπάλα ανάγκασε τους Νεοζηλανδούς σε επτά λάθη.

Ένα μεγάλο σουτ του Παπαπέτρου έφερε τη διαφορά στον πόντο, ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με τη διαφορά στους 4 π. (50-54).

Στην τέταρτη περίοδο ήρθε και η ανατροπή για την Ελλάδα. Οι παίκτες του Ιτούδη άλλαξαν το τσιπάκι, έβαλαν τα σουτ, δημιουργώντας τεράστια ζητήματα στην άμυνα των Νεοζηλανδών. Ο Παπαπέτρου συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, ο Λαρεντζάκης έβαλε κρίσιμα σουτ από την περιφέρεια και τελικά η Εθνική μας ομάδα πήρε το προβάδισμα.

Στο τέλος, οι αντίπαλοί μας προσπάθησαν να κάνουν την επίθεσή τους, όμως η Εθνική πλέον είχε βάλει τους κανόνες της και πήρε τεράστια πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

Ν. Ζηλανδία (Κάμερον):  Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)