Λιθουανία: Σόκαρε τους Αμερικανούς (110-104) και πήρε την πρωτιά στον όμιλο

Η Λιθουανία επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αφού υποχρέωσε τους Αμερικανούς στην πρώτη τους ήττα στο Μουντομπάσκετ (110-104) και πήρε την πρωτιά στον όμιλο.

Η εκπληκτική Λιθουανία σόκαρε τους Αμερικανούς (110-104) και πήρε την πρωτιά στον όμιλο της Εθνικής μας στο Eurobasket, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την ομάδα του Στιβ Κερ.

Οι παίκτες του Μακσβίτις έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην team USA και με καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά και τρομερά ποσοστά από το τρίποντο 9/9 κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα.

Το ποσοστό έφτασε στο 75% από τα 6.75, με πλουραλισμό στην επίθεση. Oι Αμερικανοί από την άλλη, δεν έβρισκαν λύσεις και έβγαζαν εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με 17 πόντους διαφορά στο πρώτο μέρος (37-54).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κερ μπήκαν πιο αποφασισμένοι και μείωσαν γρήγορα τη διαφορά. Ο Βαλαντσιούνας πάλευε κάτω από τα καλάθια, ενώ είχε και τη βοήθεια του Μοτιεγιούνας, με τον Έντουαρτς να μάχεται μόνος του, έχοντας 25 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Οι Αμερικανοί έριξαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, όμως οι Λιθουανοί άντεξαν. Στα τελευταία λεπτά οι Λιθουανοί έβρισκαν σκορ από βολές, ενώ η team USA σκόραρε από το τρίποντο, όμως τελικά η ομάδα του Μακσβίτις πήρε τεράστια νίκη με 110-104 και πήρε την πρωτιά στον όμιλο, ενώ στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, με την Αμερική να πέφτει στους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110