Αντώνης Καρπετόπουλος: Τα παιδιά του Νοβίτσκι, έγιναν... πρωταθλητές

Στην ιστορία των Μουντομπάσκετ έπρεπε να περάσουν χρόνια για να ξαναδούμε έναν τελικό ανάμεσα σε δύο ευρωπαϊκές ομάδες. Ο προηγούμενος ήταν το 2007 κι είχαν αγωνιστεί σ’ αυτόν οι νικητές Ισπανοί και η εθνική μας ομάδα, με προπονητή τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Γράφει ο Αντώνης Καρπετόπουλος στη Sportday της Δευτέρας (11/09).

Γερμανοί και Σέρβοι αποφάσισαν να δείξουν σε όλο τον κόσμο πως σπουδαίο επιθετικό μπάσκετ μπορεί να παίξουν και δύο ευρωπαϊκές ομάδες -όχι μόνο οι Αμερικανοί- κι έκαναν ένα πρώτο ημίχρονο επίδειξης. Μετά τίμησαν τις παραδόσεις του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Οι Γερμανοί απέδειξαν πως αν κι είναι γεμάτοι με σταρ του ΝΒΑ μπορούν να παίξουν και άμυνα.

Οι Σέρβοι απλώς λύγισαν: στο τέλος φάνηκαν οι απουσίες τους. Ολα καταπληκτικά στην αρχή Οι Σέρβοι ξεκίνησαν κάνοντας καταπληκτικά πράγματα στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρ’ όλο που ο Μιλουτίνοφ έμεινε άποντος -και πολύ στον πάγκο- κι ο Μπογκντάνοβιτς πέτυχε μόνο ένα σουτ, έφτασαν τους 26 πόντους και το έκλεισαν προηγούμενοι με τρεις, με απροσδόκητο ήρωα τον Μαρίνκοβιτς, που το τελείωσε με 12 πόντους.

Οι Γερμανοί, όμως, έφτασαν στον τελικό όχι απλώς αήττητοι, αλλά κι εξαιρετικά πολυφωνικοί. Είναι η μόνη ομάδα με έξι παίκτες που έχουν περάσει τους 20 πόντους σ’ ένα τουλάχιστον παιχνίδι στο τουρνουά: το έχουν κάνει στη διάρκειά του όχι μόνο οι σούπερ σταρ τους, δηλαδή ο Σρέντερ, ο Φραντς Βάγκνερ κι ο Τάις, αλλά και παίκτες όπως ο Ομπστ, ο Μο Βάγκνερ κι ο Λο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί βρήκαν τον δικό τους απροσδόκητο ήρωα στο πρόσωπο του Μπόγκα κι ισοφάρισαν, αλλά απ’ τον πάγκο των Σέρβων ήρθε ο -άποντος στον ημιτελικό- Πετρούσεφ για να τους βοηθήσει επιθετικά μαζί με τον Μπογκντά- οβιτς, που στο μεταξύ… ζεστάθηκε, να ξεφύγουν κιόλας.

Οι Γερμανοί δεν πτοήθηκαν απ’ τα μεγάλα τους σουτ και ξαναπροσπέρασαν, αλλά χάρη σε δύο κλεψίματα του Αβράμοβιτς, που κόλλησε σαν βδέλλα στον Σρέντερ οι Σέρβοι έμειναν κοντά. Το 47-47 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς. Η ισοπαλία ήταν απόλυτη, αφού οι ομάδες είχαν τα ίδια ριμπάουντ, τα ίδια λάθη και σχεδόν ίδιες ασίστ. Αλλά οι Σέρβοι φάνηκε ότι είχαν ένα άλυτο πρόβλημα: λεγόταν Φραντς Βάγκνερ και γέμιζε και τις δύο ρακέτες.

Οι Σέρβοι έχασαν πολύ νωρίς με διάστρεμμα τον -ήρωα του ημιτελικού απέναντι στους Καναδούς- Ντόμπριτς. Ο Πέσιτς έκρινε πως για να αντέξουν έπρεπε υποχρεωτικά να ρίξουν τον ρυθμό διότι ακόμα κι ο καταπληκτικός Μπογκντάνοβιτς δεν θα μπορούσε να φτάσει τους 50 πόντους σε έναν τελικό Μουντομπάσκετ. Ομως όταν έπεσε ο ρυθμός, η επίθεση άρχισε να χωλαίνει. Ο Πέσιτς βλέποντας ότι η ομάδα του είχε προβλήματα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημxρόνου έριξε γρήγορα στο παιχνίδι τον Γκούντουριτς.

Οι Σέρβοι σκλήρυναν την άμυνά τους, την ώρα που οι Γερμανοί αρχικά προσπαθούσαν απλώς να κρατήσουν το τέμπο στο πρώτο ημίχρονο με τον Σρέντερ να τρέχει ασταμάτητα. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε μία ομάδα που ήθελε να τρέξει, αλλά το έκανε κομμάτι άμυαλα, δηλαδή τη Γερμανία και μία ομάδα που χρησιμοποιούσε πάρα πολύ το μυαλό της για να φέρει το ματς στα μέτρα της, δηλαδή τους Σέρβους, που όμως δεν έβρισκαν σκορ. Στα μέσα του δεκαλέπτου, ο Χέρμπερτ φάνηκε ότι έκανε την κίνηση-ματ επιλέγοντας κάτι απλό: να παίξει με μία πανύψηλη πεντάδα. Ο Μιλουτίνοφ βρήκε απέναντί του δύο… βουνά, καθώς εκτός του Τάις (με τον οποίο αλληλοεξουδετερώθηκαν) υπήρχε στο ματς κι ο Φόιχτμαν, αλλά το ψηλό σχήμα του Χέρμπερτ έμπλεξε γενικά τη Σερβία.

Με τον Φραντς Βάγκνερ «δυάρι», τον Σρέντερ να σταματά τον Μπογκντάνοβιτς και να παίρνει τα σκριν και να κάνει τα δικά του, τον Μπόγκα και τον Μο Βάγκνερ να βοηθούν κυρίως στην άμυνα οι Γερμανοί ξέφυγαν με 12 πόντους. Το 69-57 ήρθε και επειδή οι Σέρβοι έμειναν στους 10 πόντους σε ένα δεκάλεπτο με 0/8 τρίποντα. Αβράμοβιτς, καταβράμοβιτς. Ο Πέσιτς δεν είχε πει την τελεταία του λέξη.

Οι Σέρβοι είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο κι έπρεπε πρώτα απ’ όλα να σταματήσουν τους Γερμανούς και κυρίως τον Φραντς Βαγκνερ. Απ’ την άλλη, ο Πέσιτς έψαχνε κάποιον να βγει μπροστά και να σκοράρει: με τον Μπογκντάνοβιτς στις… τανάλιες του Σρέντερ, τους ψηλούς να μη δίνουν πόντους και τον νεαρό Γιόβιτς να υποφέρει, ο Πέσιτς βρήκε τον Αβράμοβιτς έτοιμο να γίνει ο ήρωας της βραδιάς. Ο,τι κάνουν οι Σέρβοι οφείλεται σ’ αυτόν αποκλειστικά. Με δύο τρίποντα, ένα δίποντο, ένα επιθετικό ριμπάουντ κι ένα κερδισμένο φάουλ στην άμυνα ο αγαπημένος παίκτης του Ομπράντοβιτς πήγε να γυρίσει το ματς.

Οι Σέρβοι έφτασαν ένα σφύριγμα απ’ το να φτάσουν στο -4 τρία λεπτά πριν απ’ το τέλος: ζήτησαν καλάθι και φάουλ του Πετρούσεφ, αλλά οι διαιτητές έδωσαν στον Σέρβο επιθετικό φάουλ στον Βάγκνερ. Ωστόσο, αυτό το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η «αφλογιστία» το Μπογκντάνοβιτς, που στο δεύτερο ημίχρονο είχε μόνο ένα δίποντο. Μοιραίος Γκούντουριτς Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Φόιχτμαν γράφει το 76-69, αλλά οι δύο ομάδες σκοράρουν με το σταγονόμετρο, γίνεται το ματς όπως θέλουν οι Σέρβοι. Για δυόμισι λεπτά οι Γερμανοί δεν βάζουν πόντο. Στο 2.25’’ πριν απ’ το τέλος ο Αβράμοβιτς με έξι συνεχόμενους (ένα τρίποντο και τρεις βολές) μεταμορφώνει το 78-69 σε 78-75.

Ο Σρέντερ χάνει μία βολή διότι η μπάλα «καίει», αλλά βρίσκει ένα καλάθι με μπάσιμο και δύο βολές. Ο Γκούντουριτς αναλαμβάνει τον ρόλο του μοιραίου στο φινάλε. Με δύο βολές του οι Σέρβοι φτάνουν στο 79-77, αλλά προηγουμένως έχει χάσει ένα τρίποντο κι ένα λέι απ ανενόχλητος. Στην τελευταία επίθεση θα κάνει και λάθος πάσα. Οι Γερμανοί γίνονται πρωταθλητές κόσμου.