Περιστέρι - Ολυμπιακός 64-84: «Ερυθρόλευκη» παράσταση με κυρίαρχους Μιλουτίνοφ και Γκος

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο Περιστέρι πήρε άνετη νίκη με 64-84 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup. Εξαιρετικοί οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς Γκος.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας κατά διαστήματα σε υψηλή ένταση και με όπλο το σουτ από την περιφέρεια αλλά και τους Νίκολα Μιλουτίνοφ (16 π, 10 ρ.) – Γουίλιμας Γκος (16 π.) που βρέθηκαν αμφότεροι σε εξαιρετικό απόγευμα πήρε τη νίκη επί του Περιστερίου (64-84) και το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα φάνηκε πως χρειάζεται χρόνο για να βρει τους αυτοματισμούς της, όμως είχε πλουραλισμό στην επίθεση, βγάζοντας μερικές εξαιρετικές φάσεις στην επίθεση, ενώ ήταν εξαιρετική και στην άμυνα.

Από την άλλη, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη είχε ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Χαντς που έκανε απίθανα πράγματα στο πρώτο μέρος και τελείωσε με 24 πόντους το παιχνίδι, όμως στο δεύτερο μέρος σίγησε με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τον Γουόκαπ να δημιουργεί και τον Παπανικολάου να σκοράρει με συνεχόμενα λέι-απ στον αιφνιδιασμό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κλείδωσε στα πρώτα λεπτά το Περιστέρι που δεν έβρισκε σκορ, παίρνοντας διψήφια διαφορά πόντων.

Το Περιστέρι άρχισε προς το τέλος της πρώτης περιόδου να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνεχόμενα τρίποντα, δίνοντας σκορ και θέαμα στο ματς.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να κάνει λάθη στην επίθεσή του, δίνοντας στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τη δυνατότητα να πλησιάσει με συνεχόμενα καλάθια του Χαντς που έκανε απίθανα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, που έφεραν και το ξέσπασμα του Γιώργου Μπαρζώκα.

Μάλιστα το Περιστέρι πέρασε και μπροστά με 30-29 στο 6ό λεπτό της δεύτερης περιόδου, όμως κάπου εκεί ένα τάιμ – άουτ του προπονητή των «ερυθρόλευκων» επανέφερε τα πράγματα στην πρότερη κατάσταση.

Ο Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, ο Γκος σκόραρε κατά ριπάς (11 π.), ο Ολυμπιακός άρχισε να σκοράρει από τα 6.75 (54%, με 7/13) και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (46-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι θέλησε να πιέσει στην μπάλα και μείωσε με ένα γρήγορο 4-0, όμως ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα των Γουόκαπ και Κάνααν εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (52-40).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχισαν τα λάθη στην επίθεση, όμως ο Γουόκαπ με τον Λαρεντζάκη διόρθωναν τα πράγματα στην άμυνα, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνέχισε να προκαλεί τρόμο στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στους 11 πόντους με 9 ριμπάουντ σε 18:31.

Στην αντίπερα όχθη, το Περιστέρι δεν έβαζε την μπάλα στο καλάθι, έχασε ελεύθερα σουτ, ενώ η άμυνα του Ολυμπιακού δυσκόλευε τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Περιστερίου δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να απλοποιεί τα πράγματα, κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά νούμερα.

Το τέλος βρήκε την ομάδα του Ολυμπιακού να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup, με τους Μιλουτίνοφ και Γκος να είναι οι διακριθέντες του ματς, δείχνοντας από την αρχή πως θα αποτελέσουν σταθερές για τη φετινή ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

Περιστέρι: Ράγκλαντ (0/5 σουτ, 7 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χατζής, Χαντς 24 (4/5 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης (0/5 σουτ), Ρένφρο, Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 8 (2 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Κάναν 7 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Πάπας 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 12 (2), Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 16 (10 ριμπάουντ), Σίκμα